Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Епидемиолошката ситуација во Србија е многу сериозна, но ако не е неопходно немат да бидат предложени порестриктивни мерки, изјави денеска имунологот Срѓа Јанковиќ.

Тој рекол дека во овој момент ниту тоа не е исклучено, бидејќи се работи за борба за опстанок.

Јанковиќ за протестите како потенцијална епидемиолошка бомба, за ТВ Пинк вели дека сите собири без маски и физичка дистанца претставуваат потенцијален ризик.

„Ефектот на собирите ќе се види за неколку дена на епидемиолошката крива, а се знае дека периодот на инкубација е од пет до седум дена, најдолго 14 дена“, објаснил тој.

Кога станува збор за преоптоварување на здравствениот систем, Јанковиќ вели дека тој и понатаму смета дека ќе опстане ако ширењето на епидемијата се ограничи.

Прочитајте и...  Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус

Прочитај повеќе

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат

Извештај на ОН: Северна Кореја развила минијатурни нуклеарни уреди

Слободен печат

Трамп: Во Авганистан ќе останат околу 4.000 војници до ноември

Слободен печат

Кина со предупредување: Ќе следи одмазда, ако кинеските новинари бидат протерани од САД

Слободен печат

Гајтанот за Мицкоски нема да биде многу свилен!

Војската ќе ги спроведува мерките за самоизолација во австралиската држава Викторија

Слободен печат