ИД СЕ ОДМАЗДУВА ЗА АЛ БАГДАДИ: Терористите убиле 11 христијани за Божиќ - Слободен печат

ИД СЕ ОДМАЗДУВА ЗА АЛ БАГДАДИ: Терористите убиле 11 христијани за Божиќ

Исламска држава објавила видео снимки на кои е прикажано убивање на 11 христијани во Нигерија со објаснување дека е дел од одмаздата за убиството на нивниот лидер Абу Бакр ал-Багдади и неговиот портпарол.

Снимките биле објавени на веб каналот на ИД, еден ден после Божиќ, на арапски јазик, но без звук.

На снимката се гледаат мажи во униформи и со црни маски, кои стојат зад заробениците, а потоа пукаат во едниот, па ги сечат главите на останатите, пренесува Ројтерс.

На претходната видео снимка се гледа дека заробениците се одведени во североисточна Нигерија, каде терористите со години се борат за воспоставување на Исламска држава.

Прочитајте и...  На Водно викендов изречени 76 казни за непрописно паркирање

Прочитај повеќе

Анкета на „Рејтинг“: Граѓаните сметаат дека Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Слободен печат

„Паркирај совесно!” и оваа година ќе ги едуцира средношколците од Скопје за правилно и прописно паркирање

Слободен печат

„Девојките“ на Хамас ги хакираа телефоните на израелските војници (ФОТО)

Слободен печат

Казна за полицајците кои употребувале прекумрена сила на протестите против Путин

Слободен печат

Законот за јавното обвинителство топ тема во партиските соопштенија: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ пак за криминалот во туѓиот двор

Весна Тодоровска

КОНЕЧНО: Од денеска може да се купи билет за едно возење во автобус

Слободен печат

Остави Коментар

10 − 7 =

Прочитај повеќе

Од рекламите и валканите прозори, патниците во автобусите на ЈСП не знаат каде да се симнат (ФОТО+ВИДЕО)

Предупредувања за голема опасност од поплави во три округа во Англија

МИА Агенција

Ангеловска: Преку МСИП забрзано се градат и рехабилитираат локалните патишта

Слободен печат

МВР го снимило Боки 13 како оди дома кај Катица Јанева

Горан Наумовски

Мицкоски го повикува Заев на ТВ дуел

Слободен печат

Николовски: Приклучете се на маршот „Чекориме за правда“

Слободен печат