И рестораните имаат свои ботови: Можат да си купат рецензија за 3 долари - Слободен печат

И рестораните имаат свои ботови: Можат да си купат рецензија за 3 долари

Честопати гостите се определуваат за одреден ресторан или клуб така што претходно ги читаат рецензиите на гостите на интернет.

Но, сè повеќе ресторани се обидуваат да ги привлечат луѓето со купување на лажни интернет-оценки на гости, следбеници на Фејсбук и Инстаграм, како и лајкови на објавите на рестораните, пишуваат европските медиуми.

Деновиве на интернет се појавија информации за тоа како и по која цена можат да се купат рецензии, а една од препораките е на Трип адвајзор, но не е занемарливо влијанието на Инстаграм и на Фејсбук.

Купувањето на позитивните рецензии може да се објави преку различни веб-страници, кои се занимаваат со оваа работа преку интернет, а цените се движат од 3 долари нагоре.

Еден сајт им нуди на угостителите 50 одлични оценки кои би ги оставиле гости од Америка по цена од 122 долари. За тие пари „гостите“ на официјалниот сајт на ресторанот би престојувале петнаесетина дена и би оставле лажни платени оценки кои би ги поттикнувале и останатите да го посетат ресторанот.

Од друга страна, за 100 следбеници на Инстаграм доволно е да се издвојат 2,99 долари, додека за 1.000, 12,99 долари,

Онлајн-манипулациите отишле дотаму што по нарачка се отвораат и лажни теми кои различни членови меѓусебно ги коментираат и на тој начин обезбедуваат подобра видливост на интернет.

Прочитај повеќе

Штулиќ: Во животот сакав само фудбал и свирење, но подобро да играв бадминтон

Слободен Печат

Хари и Меган ги изгубија кралските титули

Слободен Печат

Со женска рака: Поезија од Долорес Атанасова – Лори

Слободен печат

10 модни лекции што мора да ги знаете пред да наполните 30 години

Слободен печат

Наши миленици: Буцко, синот на господин Живко

Слободен печат

Со години јадела само ориз за да се грижи за својот болен брат, но лекарите не успеале да ја спасат (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

four − 4 =

Прочитај повеќе

Циметот во функција на слабеењето: Кога и колку да конзумираме

Слободен печат

Здрав и неодолив: Чоколаден чиа пудинг (рецепт)

Слободен печат

Зона Замфирова навистина постоела: Приказната за Евросима Кијаметовиќ (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци

Слободен печат

Приказна за чичкото на Елизабета Втора: Поради љубовта се откажал од престолот

Слободен печат

Мала астро школа: Од кого и што примаме најголема енергија

Фата Моргана