Хрватска ќе користи апликација за следење изложеност на коронавирус

Апликација за следење изложеност на коронавирус, која граѓаните ќе можат да ја користат преку својот мобилен телефон, треба да биде претставена во вторник во Хрватска.

Тој кој доброволно ќе ја преземе на својот мобилен телефон и е во контакт со лице кое исто така ја има апликацијата, нивните мобилни телефони ќе разменуваат блутут сигнали, пренесува 24sata.hr.

Ако некој што ја има апликацијата е заразен со вирусот, тој сам ќе го внесе тоа во апликацијата и таа на сите други што ја имаат, а биле во контакт повеќе од 15 минути и помалку од два метра од заразениот, ќе им каже дека имале ризичен контакт и дека треба да се јават на лекар.

Информираното лице нема да знае кое е заразеното лице поради кое го прима известувањето, туку само ќе ги добие информациите дека бил во контакт со некој заразен, без име.

Кога некој ќе добие позитивен резултат и ќе го „внесе” во апликацијата, сите негови контакти од изминатите 14 дена, преку апликацијата, ќе бидат известени дека биле во контакт со заразено лице.

По 14 дена, контактните податоци се бришат сами, затоа што тогаш завршува инкубацијата, односно потенцијалната можност за пренесување на вирусот. 

Прочитајте и...  Без струја утре повеќе делови на Скопје

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат