Хјустон и Далас се истурија од давање кошеви, Харден подобар од Дончиќ (ВИДЕО)

Хјустон рокетс и Далас маверикс го одиграа најефикасниот натпревар по рестартот на сезоната, постинаа дуро 302 коша, а на крајот славеа ракетите по продожението.

Хјустон на стартот од последната четвртина имаше негатива од 11 поени, но благодарение на Џејмс Харден и Расел Вестбрук успеаја да се вратат во игра и преку Роберт Ковингтон на три секунди до крајот постигна поени за 139:139 и натпреварот го однесе во продолжението. Во дополнителните пет минути доминираше Харден додека Лука Дончиќ не постигна ниту еден поен.

На крајот Харден беше најрпецизен со 49 постигнати поени, Вестбрук имаше 31 поен додека кај Далас Кристапс Порзингис имаше 39 поени и 16 скокови, Треј Бурк 31 поен, а Дончиќ оствари трипл-дабл од 28 поени, 13 скокови и 10 асистенции.

Прочитајте и...  Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Милвоки бакс носен на крилата на Јанис Адетокумпо и неговите 36 поени и 15 скокови беше подобар во Дербито на Истокот од Бостон Селтикс.

Резултати: Бруклин – Орландо 118:128, Портланд – Мемфид 140:135 (прод.), Вашингтон – Феникс 112:125, Милвоки – Бостон 119:112, Сан Антонио – Сакраменто 129:120, Далас – Хјустон 149:153 (прод.)

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат