Харви Вајнстин осуден на 23 години затвор за силување

Посрамениот холивудски продуцент Харви Вајнстин е осуден на 23 години затвор за силување и сексуален напад, пишува Би-Би-Си.

Вајнстин беше прогласен за виновен на судењето во Њујорк минатиот месец, означувајќи го крајот на неговата кариера како еден од највлијателните личности во Холивуд.

67-годишниот продуцент во судот се појавил во инвалидска количка.

Адвокатите на Вајнстин бараа пониска казна, инсистирајќи дека и минималната казна од пет години би можела да значи „доживотен затвор“ за него.

Прочитајте и...  Алиев: Азербејџан презеде контрола над 22 места во Нагорно-Карабах

Поврзани вести

ВИДЕО: На вештачки остров во Дубаи отворена најголемата фонтана во светот: Две Гинисови атракции на вода во ист емират

Слободен печат

Алијанса на Албанците: Николовски да одговори дали се согласува со непотизмот на ДУИ?

Слободен печат

Нови рестрикции во Словенија: Се затвораат градинки, хотели и дел од продавниците

Слободен печат

Путин сподели свои сознанија: Во Нагорно Карабах загинале близу 5.000 луѓе на двете страни

Слободен печат

Ќе вроди ли со плод објаснувачката мисија на Георгиевски во Софија?

Маријана Митровска

Бугарскиот министер за здравство: Лекарите се уморни, истоштени, а дел од нив и заразени

Слободен печат

Остави Коментар