Грета Тунберг ќе биде водителка на емисија на Би-Би-Си на Божиќ

Младата шведска активистка за климата, Грета Тунберг, ќе биде гостин-водител на британското радио Би-Би-Си во текот на божиќните празници.

Традиционално, Би-Би-Си во текот на празникот ангажира познати личности да ја водат нивната радиска програма, а младата Швеѓанка (16) ќе биде една од петте годинешни водители.

Таа ќе разговара со водечките светски борци и активисти против климатските промени, меѓу останатите и за ситуацијата на Антарктикот и Замбија, а ќе бидат емитувани и бројни извештаи од целиот свет за радио Би-Би-Си.

Таа, исто така, ќе има интревју со гувернерот на Англиската банка, Марк Корни, се додава во соопштението на британскиот јавен сервис.

Прочитајте и...  Протест во Киев против политиката на Зеленски

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат