Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Во центарот на Брест, во Белорусија почнаа судирите на демонстрантите и полицијата.

Ниту во Минск не е мирно, а полицијата ги потиснува демонстраните од центарот на градот. Незадоволни граѓани се собраа кај станицата на метрото „Пушкин“. Тука уште од претходно беа апсени потеницијалните демонстранти.

Во белоруската престолнина е изведена специјална техника. Полицијата носи оружје за гумени куршуми и шок-бомби, но не ги користи. Автомобилите кои поминуваат свират, покажувајќи ја со тоа поддршката за опозицијата.

Сите станици на метрото и продавниците во центрот на Минск се затворени.

Прочитајте и...  Неколку европски земји ги вратија строгите епидемилошки мерки

Прочитај повеќе

Се разгоруваат судирите во Нагорно – Карабах: Азербејџанска војска нападна војници на ерменска територија (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот парламент ќе заседава во Брисел, наместо во Стразбур

МИА Агенција

МО: Војници утринава се полесно повредени во сообраќајката на патот Струмица-Штип

Слободен печат

Руските научници тврдат: Има случаи на реинфекција на коронавирус, но многу малку

Слободен печат

Само олигарси и корупција – Бугарите се чувствуваат како да живеат во мафијашка држава

Слободен печат

Орбан бара оставка од потпретседателката на ЕК, ја навредувала Унгарија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На Ќафасан уапсени вооружен Полјак и Индиец во обид да влезат во Македонија

Слободен печат

Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Слободен печат

Пожарите во Калифорнија однесоа три животи, евакуирани илјадници луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Над 700 мигранти од Лезбос префрлени во континенталниот дел на Грција

Денеска ќе биде изречена пресудата за Јанакиески и останатите обвинети во „Насилство во Центар“

Слободен печат

Во Солун запалено американското знаме, Помпео на Крит на гости кај Мицотакис

МИА Агенција