Граѓаните индиректни жртви во директната мала „војна“ помеѓу телевизиите и кабловските оператори

Деновиве во Македонија кога е во прашање јавниот дискурс како да има една мала „војна“ помеѓу телевизиите и кабловските оператори. Влезени се во еден „клинч“ кој што граѓаните не го разбираат, но како по обичај ги читаат насловите и од тоа вадат заклучоци, на пример, кога ќе прочитаат дека нема каде да гледаат Лига на Шампиони, одеднаш станува хаос и хистерија. За проблемот, или недоразбирањето помеѓу телевизиите и кабелските оператори, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ говореше адвокатот Валентин Пепељуговски.

-Сакам да кажам дека ниту на едните, ниту на другите им е од интерес да има пиратство. Мислам дека не треба меѓусебно да се обвинуваат дека се генератори на пиратството. Каде е проблемот? Проблемот е во фамозниот член 143, каде што за кабелските оператори кои реемитуваат програма ќе бидат должни да достават изјава под полна морална и кривична одговорност дека всушност за целата програма која што ја реемитуваат ги поседуваат авторските права, односно имаат регулирани авторски права- вели Пепељугоски.

Прочитајте и...  Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

На прашањето дали се вклучува алармот дека странските канали врз кои кабловските оператори заработуваат на база на разновидноста која ја нудат не им е регулиран статусот, Пепељуговски вели дека според неговите сознанија некои од овие канали немаат соодветна документација или во Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги приложиле несоодветна документација и договори.

-Значи ние во нашата Агенција не може да доставите договор дека ги имате регулирано правата за територијата каде што ви е седиштето, на пример – Хрватска, Словенија, Германија или било која друга држава. Вие треба во таа изјава да кажете или во тој договор да се обврзете дека ги поседувате правата таа програма да се реемитува за териотријата на Македонија- вели Пепељугоски.

Прочитајте и...  Плунката може да содржи еден од симптомите на коронавирусот: На која боја на слузот треба да обратите внимание?

Нас не не интересира дали поседувате права за државата каде што е вашето седиште. Тоа е работа на нивните надлежни органи. Нас не интересира дали вие ги поседувате правата за таа програма, за таа содржина да биде емитувана, односно реемитувана во нашата држава, додаде Пепељуговски.

-Како резултат на спороста на постапките и недоволното истражување на документацијата од надлежните органи се посегна кон една административна мерка – да дадете изјава.
Значи ние имаме и кривичен законик, закон за авторско право и сите тие регулираат на каков начин се пренесуваат и отстапуваат правата. Одговорноста е исто така регулирана. Зошто вие да одговорате ако некој го повредил законот, изјави Пепељуговски

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат