Градинките не работат, ама мајките мора да одат на работа

Од ССМ се надеваат на брзо формирање на новата влада за да се продолжат сегашните економски мерки за ублажување на економската криза.

Делумно под закрила на легислативата, но во голема мера и како оправдување за економската состојба, корона-кризата се користи за максимално непочитување на работничките права. Дел од работодавачите не ги продолжуваат договорите на определено време, со образложение дека не се обврзани да ги задржат тие вработени, бидејќи им истекол договорениот период. И тоа се случува без разлика на фактот дека меѓу нив има и хронично болни или ранливи категории, кои се заштитени со владината мерка за спречување на ширење ковид-19. Најновите сигнали за прекршување на работничките права пристигнуваат од мајки на деца од претшколска возраст, кои се жалат дека мора да одат на работа или ќе добијат отказ, а градинките не се отворени.

Прочитајте и...  Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

– Во последно време се соочуваме со проблеми на вработени мајки што седат дома, бидејќи нивните деца не одат во градинка. Тие се уценувани да одат на работа или ќе добијат отказ и покрај тоа што нема кој да им ги чува децата – велат за „Слободен печат“ од Сојузот на синдикатите на Македонија.

Од ССМ додаваат дека дел од работодавачите ја користат кризата да го намалат бројот на вработените, без разлика заштитата од владините мерки.

– Работодавачите не се обврзани да ги задржат вработените на кои им истекол договорот на определено време, без разлика што на пример, тие спаѓаат во ризичните групи. Предвидувајќи дека ќе се случат вакви работи, ние уште на почетокот на кризата се боревме да ги заштитиме работниците. Во зависност од стажот, лицата што се отпуштени, а биле со договор на определено имаат право на надоместок, максимум до 12 месеци, а за оние што беа отпуштени во периодот од 11 март до 30 април, се изборивме да добијат надомест за два месеца – посочуваат од ССМ.

Прочитајте и...  Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Од најголемата синдикална организација се надеваат на брзо формирање на новата влада, сѐ со цел да се продолжат сегашните економски мерки за ублажување на економската криза.

Освен дијабетичарите, на листата ослободени од работа се и оние со хронични респираторни заболувања, тешки кардиоваскуларни и малигни заболувања и имунокомпромитирачки состојби.

Проценките говорат дека од почетокот на кризата како новоневработени се водат околу 20.000 лица.

Прочитај повеќе

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат