-5 C
Скопје

Град Скопје: Рокот за субвенции за чистење на оџаци завршува во понеделник, средства за уште 1.190 барања

Жителите на Град Скопје до понеделник во 15 часот ќе можат да аплицираат за субвенции од 1.200 денари за чистење на оџаците. Од градот информираат дека граѓаните викендов можат да ги исчистат своите оџаци и да аплицираат за субвенциите.

– Со оваа мерка, Град Скопје ќе надомести дел од трошоците на домаќинства и на други субјекти за чистење на оџаците, во нето износ најмногу до 1.200 денари, а барање за субвенции може да достават барање физички и правни лица чие живеалиште, односно седиште е на подрачјето на Град Скопје. Изминатите години субвенцијата беше во износ до најмногу 1.000 денари, се наведува соопштението на Град Скопје.

За оваа мерка главниот град има предвидено два милиона денари или средства за доделување на околу 1.660 субвенции на домаќинства или правни субјекти. Досега пристигнале само 470 барања.

Прочитајте и...  На денешен ден - 17 јануари

Поврзани вести

Општина Центар собира предлози за име на новиот Младински центар

МИА Агенција

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

МИА Агенција

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

МИА Агенција

Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

МИА Агенција

Остави Коментар