Голем пожар се шири низ Калифорнија, над 2000 пожарникари се борат со огнената стихија (ВИДЕО)

Во неделата пожарот го гасеа 2.266 пожарникари и 9 хеликоптери.

Пожарот наречен Епл Фајр, кој се распламти во петокот во Калифорнија, а кој досега се ширеше во округот Риверсајд и Сан Бернардино, уништи најмалку 20.516 хекари. Досега пожарникарите успешно ставија под контрола само 5 отсто од огнената стихија.

Имено, постојат неколку хектари кои на пожарникарите им ја отежнуваат борбата со пожарот, а најголемиот проблем е конфигурацијата на теренот, јави Си Ен Ен.

-Се работи за исклучително стрмен и нерамен терен, рече Лиса Кокс, портпарол на Националниот парк Сан Бернардино.

Пожарот го гасат повеќе од 2000 пожарникари

„Имаме многу предели кои создаваат различни струења на ветерот па затоа е тешко да се предвиди текот на пожарот. Покрај тоа имаме и густи грмушки, вклучувајќи и чапарал кој лесно гори“, објасни тоа.

Прочитајте и...  Њујорк најдобар финансиски центар, Лондон втор, Шангај пред Токио

„Со тоа во воздух се крева големо количество чад и пепел и се создава голем облак кој се шири во сите насоки околу огнот“, додаде таа.

Да потсетиме, близу 1000 жители на округот Риверсајд во Калифорнија мораше во саботата да ги напуштат своите домови поради неконтролирано ширење на пожарот Епл Фајр.

Во неделата пожарот го гасеа 2.266 пожарникари и 9 хеликоптери.

 

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат