Го откажаа Евросонгот, а сега нудат алтернатива за да ја обединат Европа поради короната

Наместо откажаниот Евросонг, алтернативното телевизиско шоу сака да ја обедини Европа во време на пандемија на коронавирусот на денот кога требаше да се одржи големото финале.

Програмата „Europe Shine a Light“, наречена според британската победничка песна од 1997 година, ќе се емитува во Европа на 16 мај во 19 часот по средноевропско време, објави Европската телевизиска унија (ЕБУ) на своите интернет-страници.

Шоуто е снимено без публика и го подготвиле холандските телевизии кои требало да го продуцираат закажаниот натпревар.

„Ги повикуваме сите телевизии кои требаше да учествуваат во натпреварувањето за песна на Европа, членките на ЕБУ и други земји, да ја пренесат таа програма во духот на единството и заедништвото“, рече директорот Јон Ола Санд.

Прочитајте и...  Каква маскара да одберете според формата на вашите трепки, еве ги препораките

Изведувачите кои требаше да настапат на Евросонг во Ротердам, 40 од Европа и еден од Австралија, ќе отпеат некој поранешен евровизиски хит, но секој во својата земја.

Шоуто ќе го водат тројца холандски водители кои требаше да го водат оригиналното натпреварување.

eurovision.tv

Прочитај повеќе

Ана Николиќ на ќерката ѝ купи играчка од 200 евра, но таа заврши во други раце! (ФОТО)

Васко Спасоски

Филип и Симона се македонските Блејк Шелтон и Гвен Стефани (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ќе ослабнете ли побргу со пилатес или со аеробик? Постојат разлики во ефикасноста на овие вежби за дефинирање на телото

Слободен печат

Манекенката Зара била во авионот кој се сруши во Пакистан: Сите се молат да е помеѓу двајцата преживеани! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пет работи кои мажот ги забележува прво кај жената

Слободен печат

Наоми Кемпбел за 50-от роденден позира гола во метро – годините не ѝ можат ништо! (ФОТО) (+16)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Здружението „Тиииит!Инк“ објави повик за уметници, илустратор(к)и и дизајнер(к)и

Слободен печат

Во песната „Тек је 12 сати“ некој кажува „печена штрудла“: Слушнете и уверете се дали е така! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пет причини зошто мажите го обожаваат женскиот оргазам!

Васко Спасоски

Шероун Стоун во бикини на 62 години: Вакво тело би посакала секоја жена на нејзини години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Каква маскара да одберете според формата на вашите трепки, еве ги препораките

Слободен печат

Мартин Вучиќ објави заедничка фотографија со Драган и напиша нешто што ќе ве растажи сите! (ФОТО)

Васко Спасоски