Ги прашавме нашите бизнисмени дали има место за ВРСКА МЕЃУ ШЕФОТ И РАБОТНИКОТ: Некои би дале и отказ, но под еден услов

Веста дека Мекдоналдс го разрешил извршниот директор во САД, Стив Вестербрук, поради интимна врска со работничка, ја подели јавноста на оние кои ја поздравуваат љубовта на работното место, како и на оние со став дека на романтиката воопшто не треба да и биде место во компаниите.

„Слободен печат“ ги праша македонските директори и сопственици како гледаат на романтиката меѓу газдите и работниците, а одговорите што ги добивме се движеа од прилично симпатичен поглед до остри критики, особено кога станува збор за односите меѓу високопозиционираните и обичните работници.

Повеќето од нив исто така потврдија дека немаат дефинирани правила во овој поглед, за разлика од многу компании во светот.

– Јас не сум сигурна колку сум компетентна да ви одговорам на ова прашање, затоа што јас такво искуство немам кај мене во компанијата и не сум сигурна како би одреагирала, затоа што тука е конфликт на хуман аспект и на бизнисот пред се. Ова сигурно влијае од ситуација во ситуација, па големите корпорации секако имаат други правила кои што мораат да ги постават јасно работите, додека во помалите компании е поинаку и пак ќе повторам се зависи од тоа дали ќе влијае на работата – ни изјави Марта Наумовска Грнарова, директорка на компанијата „Завар“.

Прочитајте и...  Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Генералниот директор на „Витаминка, Симон Наумовски вели дека досега не се сеќава да имале таков случај во раководството.

– Но затоа во нашето 40-годишно работење сме имале љубовни врски и бракови меѓу вработените и тоа го почитувам. Во принцип, доколку дојде и во високите ешалони до такво нешто, би го прифатиле. Сепак, доколку дојде до некаков конфликт и тоа влијае на тековното работење, секако дека би реагирале некако – ни изјави Наумовски.

Ангел Димитров, извршен директор на компанијата „Мода“ од Свети Николе, нагласува дека, додека тоа е во границите на приватноста, а не пречи на процесот на работа, не би реагирале, затоа што тоа не е нивна работа.

– Но, се разбира, доколку таа афера влијае на нивното остварување на работните задачи, тогаш е друго прашање и ние сигурно ќе реагираме. Инаку ние во нашата компанија досега не сме имале таков случај, а доколку има, како што ви кажав, се зависи од тоа како таа врска ќе влијае на работата – вели Димитров.

Прочитајте и...  Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Прочитај повеќе

Османи: Погледнете како за 30 минути се пренесува вирусот на заеднички ручек или вечера (ВИДЕО)

Слободен печат

Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Слободен печат

Италија ниту после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Слободен печат

Кауција од милион долари за тројцата полицајци од Минеаполис кои помагаа во убиството на Џорџ Флојд

Слободен печат

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

ТВИТЕР ВОЈНАТА ПРОДОЛЖУВА: Социјалната мрежа ја блокираше снимката на Трамп за убиениот Флојд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Слободен печат

НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

Слободен печат

Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку десетици милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Слободен печат

Бислимоски: Не очекувам било какви проблеми во енергетскиот сектор при евентуален втор бран на Ковид-19

МИА Агенција

Босанец со нож повредил тројца полицајци во Њујорк: Постојат сомненија дека се работи за Исламистички тероризам

Слободен печат

Хоти: Јас ќе го водам дијалогот со Србија

Слободен печат