10 C
Скопје

Германскиот министер за финансии Шолц: Водиме добра политика и може да си дозволиме пандемиски мерки

Министерот за финансии на Германија, Олаф Шoлц посочи дека Германија може да си дозволи мерки за борба против пандемијата на коронавирусот.

Можеме да издржиме долго, рече вицеканцеларот во врска со финансиите и мерката за затворање на државата што е продолжена до крајот на јануари.

Во изјава за АРД, Шолц рече дека во Германија не е целосно запрено се, дека фабриките и голем број фирми сè уште работат.

Тој истакна дека Германија може финансиски да го издржи затворањето, затоа што спроведува добра економска и финансиска политика.

Прочитајте и...  Цените на храната растат, граѓаните прават залихи: Ако нема друг начин, државата може да интервенира и од стоковните резерви

Поврзани вести

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

СЗО: Бројот на заразени во последните 24 часа се зголеми за повеќе од 567.000

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Претепаното Ромче од Кочани низ солзи моли да го однесат кај мајка му

Слободен печат

Остави Коментар