Германија му порача на Илон Маск дека од Твитер очекува борба со дезинформации

Илон Маск Твитер/ Фото: Peter Kov / Alamy / Alamy / Profimedia

Германскиот министер за дигитализација неодамна се сретна со Илон Маск за да разјасни што очекува Берлин од Твитер, особено во однос на борбата против дезинформациите, откако основачот на компанијата за електрични автомобили Тесла ја презеде социјалната мрежа, соопшти Министерството во петокот.

Министерот за дигитализација и транспорт Волкер Мисинг, кој беше во Калифорнија на почетокот на 2023 година, му рекол на Маск дека Германија очекува Твитер доброволно да се согласи на обврската за борба против дезинформациите, изјави портпаролот на Министерството.

Висинг, исто така, му рекол на Маск дека очекува Твитер во иднина да се усогласува со Законот за дигитални услуги, кој беше усвоен од 27 земји-членки на ЕУ и европратеници во април 2022 година, и кој бара онлајн платформите да направат повеќе за борба против нелегалната содржина на мрежата.

„Тоа беше многу отворен и долг разговор“, се вели во соопштението на портпаролот, додавајќи дека Маск му дал одредени смирувачки гаранции на Висинг.

Германската влада ќе продолжи критички да ја набљудува ситуацијата на Твитер, додаде портпаролот, кој не ги коментираше детално изјавите на Маск.

Твитер не одговори веднаш на барањето за коментар.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот