7 C
Скопје

Функцонерите уште малку можат мирно да спијат, наскоро ќе нема Закон за потекло на имотот

Разногласие во јавноста околу можноста со закон да им се влезе во трага на нечесните функционери кои за време на својот мандат стекнале големо богатство. Од ДКСК велат дека нема ни трага ниту глас за реализирање на нивниот предлог да биде донесен Закон за потекло на имотот на функцонерите.

Претседателката на Антикорупцкиска Билјана Ивановска за „Слободен печат“, вели дека при последната средба со министерот за правда Бојан Маричиќ идејата била позитивно оценета од негова страна.

-Нашиот предлог е да се донесе Закон за потекло на имотот на сите граѓани за да се избегне ризикот, функционерот во време на својот мандат новостекнатиот имот да го регистрира на друго лице, а по завршување на мандатот да го вратат на свое име. Дотолку повеќе што ДКСК нема надлежност да ја следи имотната состојба по завршување на мандатот. Надлежен за оваа тема е Министерството за павда. Кога беше министерот маричиќ во дкск разговаравме на оваа тема и рече дека идејата е добра, Биљана Ивановска, претседател на ДКСК.

Прочитајте и...  157 санкции за брзо возење во тетовско

Од друга страна пак претседателката на Транспарентност Слаѓана Тасева смета дека со нов Закон за проверка на имотот на функцонерите ќе се оптовари правниот систем бидејќи државата веќе има механизми да ја следат имотната состојба на сите граѓани од приходи, расходи, до плаќање на даноци бидејќи сите имааат единиствена трансакциска сметка.

-УЈП ја следи имотната состојба, ако сите институции функционираат, од УЈП, до финансиската полиција, Управата за финансиско разузнавање, па и ДКСК да може да го проверува имот на функционерите наназад до пет години, тогаш ние во државата ќе имаме скрининг на се она што е имот на секој граѓанин. Не сум правела анализа на аргументите „за“ и „против“ за потребата на Закон за потекло на имотот на сите граѓани во случај кога ги имаме сите други закони кои треба да обезбедат контрола. Имаме дури и Закон за спречување на перење пари што значи дека државата може да го следи трансферот на имотот на едно лице. Така да навистина имаме многу закони кои треба да ги ставиме во функција за да се спречи прикривање на имот во случај на конфискација. Не треба да го оптоваруваме правниот систем со уште еден закон за кој ќе немаме анализа што ќе обезбеди и дали тоа ќе биде нешто различно од она што веќе постои во другите закони. што повеќе ќе додате тој закон и на кој начин. Ние имаме закони, вели Тасева.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Девет кинески рудари пронајдени мртви, потрагата не престанува

Неодамна директорката на УЈП Соња Лукаревска објавувајќи ја листата на најбогатите Македонци рече дека најмладиот милионер во земјата има само шест години а најстариот 101. Тогаш неминовно се поставува прашањето, вели Тасева како може толку мало дете да има толкав имот.

-Што е тоа, чиј е тој имот. Тоа дете не го стекнало, туку некој го префрлирл тој имот на негово име. Државата треба да почне да функцонира бидејќи имаме доволно механизми за да се спречи прикривање на имотот од еден на друг, особено кога зборуваме за држава со малку граѓани, односно имотни единици, вели Тасева.

Од Министерството за правда за „Слободен печат“ велат дека во моментот во кабинетот на заменик на Претседателот на Владата за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси во тек е изработка на физибилити студија за потребата од дoнесување на Закон за потекло на имот и капитал на лица кои извршуваат јавни овластувања.

Прочитајте и...  Матуранти од повеќе градови утринава со целосен бојкот на наставата

-Ова студија ќе биде изработена од страна на домашни и странски експерти избрани од страна на Програмската канцеларија на Советот на Европа. Потсетуваме дека и во новиот Закон за спречување на корупцијата и судир на интереси се предвидува постапка за проверка на имотната состојба. Државната комисија за спречување на корупцијата и судир на интереси има законска надлежност и може да поведе постапка за испитување на имотната состојба. Сепак, остануваме отворени за дискусија и по изготвувањето на компаративната анализа со сигурност ќе знаеме дали има потреба од нови законски решенија, пишува во одговорот од Министерството за правда.

Поврзани вести

Со одлука на Путин: Мексико ќе добие 24 милиони дози од руската вакцина „Спутник V“

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Гувернерот на англиската Банка: Криптовалутите веројатно нема да потраат

Слободен печат

Поранешниот претседател на САД може да здивне: Врховниот суд отфрли две тужби против Трамп

Слободен печат

Остави Коментар