9 C
Скопје

Фудбалот се враќа „дома“, Англија домаќин и на ЕП и на СП?

Британскиот премиер Борис Џонсон и понуди на Европската фудбалска федерација (УЕФА), неговата земја да биде организатор на повеќе натпревари отколку што е првично планира на ЕП кое треба да се одржи ова лето.

Европското првенство требаше да се одигра минатата година во 12 градови, но поради пандемијата на коронавирусот, тоа е одложено за оваа година и на него за прв пат ќе учествува и македонската репрезентација.

Според актуелниот план, на територијата на Велика Британија треба да се одиграат седум натпревари, вклучувајќи ги и двете полуфиналиња како и големото финале, но мерките за сузбивање на пандемијата се и понатаму на сила во најголем дел од земите и тоа може да се одржи на патувањата за земјите учеснички.
Поради тоа, премиерот Џонсон изјави дека Велика Британија е подготвена да преземе организација на повеќе натпревари од ЕП, а како причина за неговите оптимистички изјави е масовната вакцинација.
Освен тоа, според Скај, британската влада ја поддржа заедничката кандидатура на Англија, Шкотска, Велс, Ирска и Северна Ирска за домаќини на Светското првенство 2030 година. Според зборовите на Борис Џонсон, сега е „вистинско време за фудбалот да се врати дома“. Официјалната заедничка кандидатура се очекува да биде поднесена идната година.
Светското првенство 2022 година ќе се одржи во Катар, додека Мундијалот во 2026 година ќе се игра во САД, Канада и Мексико.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Поврзани вести

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Остави Коментар