-1 C
Скопје

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Каталонскиот клуб денеска потврди дека постигна договор со фудбалерите за ново намалување на платите.

Шпанскиот фудбалски гигант Барселона е најтешко погоден клуб од пандемијата на коронавирусот, а кризата во каталонскиот тим е толку голема што му за заканува банкрот доколку не ги намали расходите во најскоро време.

Барселона до крајот на декември мора да заштеди 190 милиони евра доколку не сака да прогласи банкрот и поради тоа започна преговори со фудбалерите, се согласија на ново намалување на платите.

Клубор денеска објави дека е постигна договор со фудбалерите кои се согласија да ги преполоват платите со што ќе се заштедат 122 милиони евра.

Иако не дојде до посакуваната сума од 190 милиони евра, сепак веднаш ќе се заштедат 122 милиони евра, а дополнителни 50 милиони евра во наредните две-три години на име на разни бонуси со што финансиската состојба во Барселона изгледа далеку подобро.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Ѓоровиќ: Аутсајдери сме, но во Рига одиме на прва победа во овој циклус

Во новата година новото раководство ќе се обиде целосно да ја надмине финансиската криза која ја предизвика пандемијата на коронавирусот но и лошото работење на сега веќе поранешниот претседател, Хосеп Марија Бартомеу.

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар