Франција: Втора мачка позитивна на Ковид-19

Оваа „нова мачка заразена со вирусот САРС-КоВ-2 е идентификувана во Бордо” од ЕНВТ.

Националната ветеринарна школа од Тулуз соопшти дека е тестирана втора мачка во Франција која е позитивна на коронавирусот, откако веројатно е заразена од нејзините сопственици, јави дописникот на МИА.

„Ова е втор случај пријавен во Франција од природна инфекција на мачка, по првиот случај идентификуван во близина на Париз на 2 мај. Помалку од десетина случаи се опишани ширум светот до денес “, вели во соопштението на Националната ветеринарна школа од Тулуз (ЕНВТ).

Оваа „нова мачка заразена со вирусот САРС-КоВ-2 е идентификувана во Бордо” од ЕНВТ.

„Како и во претходно идентификуваните случаи ширум светот, мачката живееше со луѓе за кои се сомневаа дека биле заразени со Ковид-19“, велат од ЕНВТ.

Животното „страдало од респираторни нарушувања” и „кашлицата опстојувала и покрај антиинфективниот и антиинфламаторниот третман”.

Прочитајте и...  Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

Мачките не се сметаат дека се актери во човечката пандемија, се вели во соопштението. Инфекцијата на мачките секогаш била опишана како последица на човечка инфекција.

Во своето мислење од 20 април, француската здравствената агенција заклучи дека во светло на достапните научни сознанија, нема докази дека миленичињата и животните кои се одгледуваат играат епидемиолошка улога во ширењето на вирусот САРС-КоВ-2 “, се додава во соопштението. ЕНВТ заклучува дека „овој втор случај опишан во Франција на инфекција со мачки, не ја менува оваа научна анализа”.

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Мирослава Бурнс

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат