ФИФА донесе одлука за договорите на играчите и исплатите на трансферите

Светската фудбалска федерација донесе одлука според која е одлучено да се продолжат актуелните договори на фудбалерите до крајот на сезоната.

ФИФА во интерен документ на кој работеше посебна работна група задолжена за коронавирусот, донесе одлука според која важечките договори на играчите и тренерите треба да се продолжат се до завршување на натпреварувањата кои во моментов се прекинати.

Во истиот документ има предлог да се променат термините за преодните рокови кои би требало да се усогласат со датите на стартот на новата сезона, а од клубовите и фудбалерите се бара заеднички да работат на пронаоѓање решение за платите за време на паузата.

„Во случај да дојде до преклопување на две сезони и/или регустрација на фудбалери, приоритет му се дава на поранешниот клуб кој би требало да ја завршии сезоната со оригиналниот тим за да се зачува интегритетот на домашните првенства. Тоа правило нема да вреди доколку сите заинтересирани страни се согласат за поинакво решение.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Исплатите на трансферите помеѓу клубовите треба да бидат одложени се до почетокот на новата сезона“, стои во документот на ФИФА во кој исто така се препорачува користење на новоформираниот „Фонд за професионални фудбалери“, за да им се помогне на екипите кои имаат финансиски проблеми.

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат