ФИФА донесе одлука за договорите на играчите и исплатите на трансферите

Светската фудбалска федерација донесе одлука според која е одлучено да се продолжат актуелните договори на фудбалерите до крајот на сезоната.

ФИФА во интерен документ на кој работеше посебна работна група задолжена за коронавирусот, донесе одлука според која важечките договори на играчите и тренерите треба да се продолжат се до завршување на натпреварувањата кои во моментов се прекинати.

Во истиот документ има предлог да се променат термините за преодните рокови кои би требало да се усогласат со датите на стартот на новата сезона, а од клубовите и фудбалерите се бара заеднички да работат на пронаоѓање решение за платите за време на паузата.

„Во случај да дојде до преклопување на две сезони и/или регустрација на фудбалери, приоритет му се дава на поранешниот клуб кој би требало да ја завршии сезоната со оригиналниот тим за да се зачува интегритетот на домашните првенства. Тоа правило нема да вреди доколку сите заинтересирани страни се согласат за поинакво решение.

Прочитајте и...  Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Исплатите на трансферите помеѓу клубовите треба да бидат одложени се до почетокот на новата сезона“, стои во документот на ФИФА во кој исто така се препорачува користење на новоформираниот „Фонд за професионални фудбалери“, за да им се помогне на екипите кои имаат финансиски проблеми.

Прочитај повеќе

Сопственикот на Њујорк никс позитивен на коронавирус

Слободен печат

Боксерите Љама и Јанески конечно се вратија во Скопје

Слободен печат

Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Слободен печат

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат