Ферги наместил меч со Јуве во Лигата на шампионите!? - Слободен печат

Ферги наместил меч со Јуве во Лигата на шампионите!?

Едно шокантно обвинение на сметка на легендарниот тренер беше изречена на суд од италијанскиот фудбалски менаџер Џузепе Пина Палјара.

Палјара го спомна Алекс Фергусон на сослушувањето. Италијанецот беше на „деловен“ состанок со една жена, новинарка од познат англиски весник која се претставила како деловен партнер. Палјара во текот на ручекот обвини неколку англиски тренери за местење натпревари, вклучувајќи го и Алекс Фергусон.

Главниот обвинител Брајан О’Нил го даде сведочењето на новинарката, со тврдењето на Паљара дека Фергусон е вклучен во наместен натпревар против Јувентус во Лигата на шампионите.

Палјара го наградил Фергусон со еден златен часовник „Ролекс“ вреден 30.000 илјади евра. Воедно Ферги земал пари од трансферите на фудбалерите и дека му плаќал и претходно.

Не е наведено за кој натпревар меѓу Јунајтед и Јуве се однесува обвинението. Двете екипи имаат одиграно 10 натпревари во ЛШ. Покрај Фергусон, италијанскиот менаџер ги обвини уште Стив Мекларен, Хари Реднап и Нил Ворнок.

Палјара со поранешниот помошник менаџер на Барнли, Томи Рајт, е обвинет за голем број фудбалски нерегуларности, кои вклучуваат корупција и местење натпревари. После тој скандал и тогашниот селектор на Англија, Сем Алердејс си поднесе оставка.

Прочитај повеќе

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

5 × four =

Прочитај повеќе

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат