ФБИ ќе и помага на локалната полиција во Вашингтон за време на протестите

Федералното истражно биро на САД (ФБИ) отвори оддели низ САД со цел побрзо да се реагира на протестите поради за убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис, јави Си-Ен-Ен.

Американската ТВ мрежа информира дека официјален претставник на Министерството за правда изјавил дека главниот обвинител (министер за правда) Вилијам Бар му наредил на специјален тим на ФБИ да и помогне на локалната полиција во Вашингтон за време на протестите.

Бар, исто така, испратил интервентна единица од Одделот за затвори во Вашингтон и во Мајами, соопштија официјалните лица.

Во меѓувреме, полицаецот од Минеаполис Дерек Човин, кој го усмрти Флојд давејќи го со колено, беше пренесен во максимално обезбеден затвор до неговото прво појавување пред суд.

Прочитајте и...  ЕИБ одобри заем од 75 милиони евра за развој на вакцина

Тој е осомничен за убиство од трет степен и малтретирање, првото сослушување пред суд му е закажано за 8 јуни, а одредена му е кауција од 500.000 долари.

 

Прочитај повеќе

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат

Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Слободен печат

Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Слободен печат

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат

Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Слободен печат

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат