Eвропска класика за место во финалето: Шпанија со проблеми во составот против неубедливата Франција

Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Eвропското првенство влезе во самата завршница, а денеска на програмата е првата полуфинална пресметка.

Првото полуфинале се игра вечерва од 21:00 часот и ќе имаме можност да гледаме европска класика во пресметката помеѓу Шпанија и Франција.

Шпанија и Франција стигнаа до полуфиналето од потешката страна на жребот. Шпанците дефинитивно покажаа најмногу на ова Европско првенство, додека Французите баш и не воодушевија.

Сепак, никој не смее да ја отпише селекцијата која во своите редови го има Килијан Мбапе, но и уште неколку големи ѕвезди. Шпанија од друга страна се соочува со проблеми со повреди и суспензии. Де Ла Фуенте вечерва не може да смета на тројца стандардни првотимци.

Во прашање е дефанзивниот тандем Дани Карвахал – Робин Ле Норманд, како и офанзивниот играч за врска Педри за кого првенството заврши поради повреда.

Дешамп нема такви проблеми и ќе смета на сите свои играчи. Ќе видиме како ќе изгледаат вечерва Французите кои досега на ЕП постигнаа само еден гол и тоа од пенал преку Мбапе, додека Белгија и Австрија си постигнаа автоголови.

Главен судија на натпреварот ќе биде Славко Винчиќ од Словенија, а средбата ќе се одигра на „Алијанц арената“ во Минхен.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот