ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Европската Унија (ЕУ) појасни дека останува на ставот дека сите договори постигнати во дијалогот меѓу Косово и Србија треба да се спроведат и дека при спроведувањето на Договорот за основање на Заедницата на општини со српско мнозинство, треба да се земе предвид мислењето на Уставниот суд на Косово.
– Останува на Косово да предложи како да се оди напред, со имплементација на договорите од 2013 година и од 2015 година, земајќи го предвид мислењето на Уставниот суд“, рече портпаролот на ЕУ, Питер Стано на прашањето дали треба да се спроведе договорот за основање на Заедницата на општини со мнозинско српско потекло врз основа на одлуката на Уставниот суд на Косово.
Прочитајте и...  Ампева од „Гласен текстилец“: Каде се парите од субвенциите кои ги зедоа фирмите, а не им ги дадоа на вработените?

Поврзани вести

Брисел со продолжен полицискиот час, маските станаа задолжителни

Двајца починати и 166 новозаразени од ковид-19 на Косово

Слободен печат

Две жени од Виница и Берово починаа на штипското Инфективно одделение

МИА Агенција

ВМРО-ДПМНЕ испрати телеграма со сочувство до семејството на Амди Бајрам

Слободен печат

Конференција за масовен и алтернативен туризам на Шар Планина

Слободен печат

Шпански региони бараат Владата да воведе вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар