Tag : општини

Вести Скопје

Без струја утре делови од неколку скопски општини

МИА Агенција
Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Центар, Гази Баба и Ѓорче Петров, соопштуваат...
Вести Македонија

Можно воведување карантин во некои општини

Слободен печат
Согласно сите анализи констатирано е дека нема неконтролирано ширење на вирусот. Денеска се разговараше за евентуално воведување дополнителни рестриктивни мерки, но заеднички став беше дека...
Вести Македонија Слајдер

Доколку граѓаните не ги почитуваат мерките за заштита, може да бидат воведени рестриктивни мерки за одредени општини

Слободен печат
Деновиве продолжува порастот на нови случаи на КОВИД-19. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 62 нови случаја, но и двајца починати. По олабавување на...
Вести Македонија Слајдер

Филипче ќе предложи продолжување на вонредната состојба, ако има потреба ќе следат карантински мерки во одредени општини

Слободен печат
Во однос на вонредната состојба ќе предложиме, но таа има и други аспекти, не само здравствената. Карантински мерки апсолутно да ако увидите покажат дека нема...
Вести Регион

Пократок полициски час во пет општини во Албанија, се отвораат баровите, рестораните и музеите

Слободен печат
Во Албанија стапија во сила нови олеснителни мерки,со кои по повеќе од два месеца, се отворенат барови, ресторани, кафулиња, музеи,библиотеки. Министерката за здравстсво и социјална...
Вести Скопје

Утре без струја ќе бидат делови од скопските општини

Слободен печат
Од 8:00 до 13:00 часот утре без електрична енергија ќе бидат дел од корисниците лоцирани на улицата „Бутелска” во Општина Бутел. Во периодот од 9:30 до...
Вести Македонија

Жртвите на семејно насилство имаат на располагање повеќе места каде би можеле да се обратат

Слободен печат
Стапката на семјно насилство расте во повеќе земји во светот како последица на мерките за самоизолација што се преземаат за справување со ширењето на корона...
Вести Скопје Слајдер

Скопјани ќе треба сами да си обезбедат заштитна опрема против коронавирусот

Владата денеска се очекува да донесе одлука, граѓаните задолжително да носат заштитна опрема во затворен простор и на отворен простор во услови кога не може...
Вести Македонија

Лицата со попреченост и старите лица во 27 општини ќе добијат асистенција за полесно справување со кризата

Министерството за труд и социјална политика, во партнерство со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), а со поддршка на Швајцарската агенција за развој и...
Вести Македонија Слајдер

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс
Денешната најнова статистика на Институтот за јавно здравје, покажува дека во последното деноноќие во повеќе скопски општини пораснал бројот на заразени лица со коронавирус. Така,...