-1.3 C
Скопје

Tag : заедница

Вести Регион

Летаат реакции од сите страни по изјавата на Лајчак за косовскиот Устав

Илинка Иљоска
Поранешниот специјален пратеник на ЕУ за Косово, Волфганг Петрич по изјавата на специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак кој...
Вести Регион

Мустафа објави писмо испратено од Могерини за надлежностите на Заедницата (ФОТО)

Илинка Иљоска
Претседателот на Демократската лига на Косово, Иса Мустафа, на Фејсбук објави писмо за кое рече дека го добил од поранешната висока претставничка на Европската унија...
Вести Регион

Лајчак: Без заедница на српски општини нема нормализација меѓу Белград и Приштина

Слободен печат
Специјалниот пратеник на Европска Унија (ЕУ) за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак изјави дека конечен договор меѓу Косово и Србија не може да...
Вести Регион

Хоти: Заедницата нема да се основа без заемно признавање

Илинка Иљоска
Премиерот на Косово, Авдулах Хоти изјави дека Заедницата е затворена тема и нема да има извршни овластувања. „Заедницата е затворена тема со договорот од 2013...
Вести Регион

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат
Европската Унија (ЕУ) појасни дека останува на ставот дека сите договори постигнати во дијалогот меѓу Косово и Србија треба да се спроведат и дека при...
Вести Економија

На државата и на бизнисот им се неопходни стабилни институции

Слободен печат
Честите избори имаат негативен ефект врз економската активност, ги забавуваат движењата, поттикнуваат неизвесност и го насочуваат вниманието кон политиката, наместо кон реалните стопански проблеми. Но,...
Вести Економија

ОРМ: Третиот сет мерки позитивно ќе влијае врз стопанството

Слободен печат
Првичната оценка за третиот пакетот мерки за ублажување на штетите од пандемијата предизвикана од вирусот Ковид – 19 на Организацијата на работодавачи на Македонија е дека тие...
Вести Економија

И покрај корона вирусот храна ќе има доволно

Слободен печат
Последиците од кризата со корона вирусот се чуствуваат и во агро бизнисот но од агро-бизнис заедницата смируваат, храна ќе има доволно. Од агро – бизнис секторот...
Вести Економија

МАТТО му порача на Мицковски: Политичарите треба да го слушнат гласот на бизнис заедницата

МИА
Јавниот дијалог да добие нов модел – не ние да бидеме водени од политиката, туку политиката да биде водена од економијата, приватниот сектор и граѓаните,...
Вести Економија

Бектеши: Нема опасност ЕЗ да предложи санкции за земјава

МИА
Нема опасност Енергетската заедница (ЕЗ) да предложи санкции за земјава заради субвенционирањето на производството на електрична енергија од јаглен, порача денеска министерот за економија Крешник...