Ердоган ја спасува кариерата на непожелниот светски шампион - Слободен печат

Ердоган ја спасува кариерата на непожелниот светски шампион

Англискиот премиерлигаш, Арсенал, донесе одлука летово по секоја цена да се ослободи од Месут Озил. Поранешниот светски шампион со Германија, заработува 18 милиони евра годишно, но на теренот тој изгледа незаинтересирано и токму затоа „топчиите“ немаат намера повеќе да го плаќаат Озил.  Тие веќе го понудија на Наполи, Интер и на Јувентус и тоа беш обесштетување, но беа глатко одбиени.

Единствениот спас за Арсенал но и за самиот фудбалер е Турција и вицешампионот Истанбул Башакшехир. Башакшехир е клуб на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Пријателството помеѓу нив двајца му направи проблем на Озил во германската репрезентација, тој бидејќи се сликаше со Ердоган во време кога политичките односи помеѓу Турција и Германија беа на многу ниско ниво, стана непожелен во репрезентацијата.  Ердоган му беше кум на свадбата на Озил пред три недели.

Прочитајте и...  Црната Мамба замина во легендите: Кој беше Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари во историјата

Според турските медиуми, токму Ердоган им порачал на челниците на Башакшехир да направат се за да го ангажираат Озил. Медиумите шпекулираат дека претседателот вети помош од државата за да се реализира трансферот.

Прочитај повеќе

Играчите на Барселона не му „веруваат“ на Сетиен!?

Слободен печат

Денот кога Коби Брајант постигна 81 поен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Би-Би-Си се посрамоти: Наместо Брајант го „погреба“ Леброн Џејмс

Слободен печат

Хрватските ракометари пречекани од 10.000 навивачи во Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје си донесе центар на Турција

Слободен печат

Надал посилен од Кирјос за 12. четвртфинале на Австралија Опен.

Слободен печат

Остави Коментар

19 + fourteen =

Прочитај повеќе

Фановите покренаа петиција да се смени логото на НБА во чест на Коби

Слободен печат

Синиша Михајловиќ повторно примен во болница

Слободен печат

Динар го плати цехот на катастрофата на ЕП: Повеќе не е селектор на Франција

Слободен печат

ВО СЕЌАВАЊЕ НА ЛЕГЕНДАТА: Коби Брајант со македонското знаме

Слободен печат

Кирјос со дрес на Коби и солзи во очите излезе на мегдан со Надал (ВИДЕО)

Слободен печат

Во НБА се играше тажна кошарка (ВИДЕО)

Слободен печат