Ердоган: Доколку Хафтар продолжи со нападите Турција ќе му одржи лекција

Тој во својот говор истакна дека „пучистот Хафтар побегнал” вчера од Москва, поради што мировните преговори меѓу него и Сараџ не успеале да доведат до прекин на огнот, со цел да заврши девет месечниот судир поради главниот град Триполи.

Турција нема да се воздржи да му „одржи лекција” на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со нападите врз меѓународно признатата Влада во Триполи на Фајез Сараџ, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Тој во својот говор истакна дека „пучистот Хафтар побегнал” вчера од Москва, поради што мировните преговори меѓу него и Сараџ не успеале да доведат до прекин на огнот, со цел да заврши девет месечниот судир поради главниот град Триполи.

Разговорите траеле осум часа со посредство на Русија и Турција, а лидерот на Либиската национална армија изјави дека не го потпишал мировниот договор со Владата за национално единство бидејќи биле игнорирани некои барања на ЛНА.

Прочитајте и...  Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

Според Скај њуз, Хафтар барал да и се дозволи на неговата војска да влезе во Триполи и да формира влада на национално единство која ќе добие доверба од Парламентот, како и надгледување на примирјето но без учество на Турција.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат