Ердоган: Доколку Хафтар продолжи со нападите Турција ќе му одржи лекција - Слободен печат

Ердоган: Доколку Хафтар продолжи со нападите Турција ќе му одржи лекција

Тој во својот говор истакна дека „пучистот Хафтар побегнал” вчера од Москва, поради што мировните преговори меѓу него и Сараџ не успеале да доведат до прекин на огнот, со цел да заврши девет месечниот судир поради главниот град Триполи.

Турција нема да се воздржи да му „одржи лекција” на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со нападите врз меѓународно признатата Влада во Триполи на Фајез Сараџ, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Тој во својот говор истакна дека „пучистот Хафтар побегнал” вчера од Москва, поради што мировните преговори меѓу него и Сараџ не успеале да доведат до прекин на огнот, со цел да заврши девет месечниот судир поради главниот град Триполи.

Разговорите траеле осум часа со посредство на Русија и Турција, а лидерот на Либиската национална армија изјави дека не го потпишал мировниот договор со Владата за национално единство бидејќи биле игнорирани некои барања на ЛНА.

Според Скај њуз, Хафтар барал да и се дозволи на неговата војска да влезе во Триполи и да формира влада на национално единство која ќе добие доверба од Парламентот, како и надгледување на примирјето но без учество на Турција.

Прочитај повеќе

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Остави Коментар

eight − 2 =

Прочитај повеќе

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат

Хафтар ги затвори нафтените полиња во јужна Либија

Слободен печат

Затрупани автомобили: Рекордна количина снег во Канада (ВИДЕО)

Слободен печат

Техеран ги затвори училиштата поради обилниот снег

Слободен печат

Мишел: Мирот во Либија е од исклучителна важност за ЕУ

Слободен печат