Емилија Димитриевска, поранешна боксерка и манекенка: Манекенството е професија полна со предрасуди

Повеќе девојки токму поради предрасудите од спротивниот пол и некој вид љубомора се откажуват од своите планови, ги стивнуваат своите амбиции и се повлекуваат од манекенство.

Поради коронакризата поранешната боксерка и манекенка Емилија Димитриевска морала да откаже повеќе ангажмани, но вели дека во целата негативна ситуација бара нешто позитивно што ќе ја смени нејзината иднина. На вредносната скала од 1 до 10, манекенството кај нас го оценува со тројка. Вели дека ментално се фокусира на приватниот живот и на нејзините најблиски, а неодамна се сврши.

Манекенството во Македонија не е доволно ценета професија и полна е со предрасуди, а недостигаат критични коментари.

Што значи да се биде манекенка во Македонија? Имаш ли доволно ангажмани?

– Манекенството во Македонија не е доволно ценета професија и полна е со предрасуди, а недостигаат критични коментари. Ова се должи на многуте девојки кои сами се прогласуваат за модели и прифаќаат секакви понуди претежно за компензации. Зад една девојка која ги поседува сите атрибути да биде професионален модел, треба да стои сериозна модна агенција, која ќе се грижи за ангажманите и маркетингот. Добивам бројни ангажмани кои внимателно ги селектирам. Ги одбирам најдобрите професионални понуди од кои можам да заработам и да го истакнам најдоброто од мене. Искрено, ретки се таквите понуди. Моделството го работам од хоби, сепак тоа не е мојата прва професија, зашто во Македонија не би можела да заработувам доволно како модел.

Прочитајте и...  Заносен летен стајлинг: Ана Ивановиќ како модна инспирација! (ФОТО)

Неодамна се сврши, колку твојот партнер те поддржува во професијата што ја работиш? Дали со евентуалниот брак би се откажала од моделството?

– Мојот партнер е современ човек кој нема предрасуди за тоа жената покрај него да биде видена во „необични“ изданија. Повеќето девојки токму поради предрасудите од спротивниот пол и некој вид љубомора се откажуват од своите планови, ги стивнуваат своите амбиции и се повлекуваат. За среќа, го немам тој проблем, напротив, мојот партнер е горд што покрај него има успешна и убава девојка и сака тоа да го покаже. Кога ќе дојде време да се реализирам како мајка, ќе направам подолга пауза и максимално ќе се посветам на мајчинството.

Прочитајте и...  Јелена и Северина во иста облека, но проценете на која подобро и стои! (ФОТО)
Mојот партнер е горд што покрај него има успешна и убава девојка и сака тоа да го покаже.

Со години тренираше бокс, зошто се откажа?

– Боксот бара многу дисциплина и откажување од многу задоволства. Многу години му се посветив, а сега сметам дека веќе не ми е место во рингот. Време е да започнам нова етапа од животот, а местото го отстапувам и го препорачувам на секоја девојка што посветено би тренирала бокс. Рекреативно се занимавам со фитнес и други спортски активности за одржување на здравјето и линијата.

Многу години му се посветив на боксот, а сега сметам дека веќе не ми е место во рингот.

Кои се твоите секојдневни ритуали за нега и како ја одржуваш фит-формата?

– Внимавам на исхраната, спортувам и пијам многу вода. Во текот на денот активна сум речиси 12 часа, не сум човек кој обожава да се излежува на домашниот тросед.

Прочитајте и...  Храна што ви ја „краде“ енергијата: Обрнете внимание на начинот на кој се храните

Не користам скапи креми за нега на лице и тело, за среќа, за подобриот дел се погрижила генетиката.

Прочитај повеќе

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат

Неприкосновената Моника Белучи од Грција им одржа лекција на жените како треба да изгледаат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

Слободен Печат

Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Елена Ристеска позира во креација со деколте буквално до папок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Погледнете што објави: Џеј Ло ја покажа спалната соба и доби 1,2 милиони лајкови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

Слободен Печат

Од нејзиното мешање ќе ви се заврти во глава: Погледнете како танцува најзгодната српска пејачка и тоа на плажа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Заносен летен стајлинг: Ана Ивановиќ како модна инспирација! (ФОТО)

Слободен Печат

Јелена и Северина во иста облека, но проценете на која подобро и стои! (ФОТО)

Васко Спасоски