Егоров освои бронзен медал на ЕП во борење - Слободен печат

Егоров освои бронзен медал на ЕП во борење

Владимир Егоров освои бронзен медал на Европското првенство кое се одржува во Букурешт, Романија. Тој во категоријата до 57 килограми во борбата за третото место го совлада домашниот борач Андреј Дуков со 7:5 на поени.

Ова е прв медал за Македонија од големите натпреварувања во борење по пауза од 12 години, кога во 2007 година кога исто така со бронзен медал се закити Мурат Рамазанов.

За разлика од Егоров, во категоријата до 92 килограми, Мoгамедгаџи Нуров не успеа да го повтори успехот на Егоров и ја загуби борбата за третото место. Подобар од Нуров беше Гаџиев од Азербејџан кој победи со 5:0 на поени.

Нова шанса Македонија повторно да се впише во листата на освојувачи на медали ќе има утре кога Елемедин Сејфулаху во категоријата до 61 килограм, за бронзеиот медал ќе се бори против Андријан Вок од Швајцарија. Сејфулаху во четвртфиналето загуби со технички туш од Грузиецот Ломтадзе кој пак со пласманот во финалето му овозможи на македонскиот борач утре да се бори за бронзата.

Прочитајте и...  СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓоковиќ пред зграда во Белград игра тенис! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

4 × три =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат