Дури 10 играчи пред разделба со „Старата дама“!?

Како што е веќе познато, после елиминацијата во осминафиналето на ЛШ од Лион, Маурицио Сари ја напушти тренерската клупа и веднаш беше промовиран новиот наследник, клупската легенда на Јувентус, Андреа Пирло.

Покрај тоа, можно е и 10 играчи да ги следат стапките на Сари, според италијанските медиуми на таа листа се наоѓаат: Гонзало Игуаин, Сами Кедира, Блез Матуиди, Даглас Кошта, Арон Ремзи, Федерико Бернардески, Матија Де Шилјо, Даниеле Ругани, Алекс Сандро и Данило.

„Старата дама“ на тој начин би ја променил практично целата екипа, а тоа може да биде и преголем предизвик за Пирло кој нема никакво тренерско искуство.

Прашање е колку тоа ќе биде добро за италијанскиот шампион, бидејќи подготовктие ќе започнат на 24 август, а во септември ќе следува Лигата на нации, па Пирло ќе остане без доста првотимци.

Прочитајте и...  Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Новата сезона во италијанската Серија А ќе стартува на 19 септември, а новиот стратег на целиот тим може да смета само 10 дена.

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат