Државата еднострано ќе ги укинува договорите за концесија на рудниците, ако оцени дека е загрозено здравјето на граѓаните

Македонската асоцијација за рударство при Стопанската комора вели дека државата треба да реши дали воопшто ќе дозволи отворање на рудници пред да носи измени на закони со кои се ограничуваат инвестициите во овој сектор. Од таму стравуваат дека со овие измени ќе ги одвратат инвеститорите и ќе го нарушат процесот на експлоатација на рудата.

Министерството за економија го измени Законот за минерални суровини. Овие измени, како што посочи Министерот Крешник Бектеши, се со цел  да се изнајде долгорочно решение во случај кога е загрозена безбедноста и здравјето на локалното население.

Со законските измени, во иднина ќе се отвори можност за едностран раскин на договорот за концесија на рудниците во случај кога е загрозена безбедноста и здравјето на локалното население.

– Во изминатите неколку месеци до Министерството за економија пристигнаа повеќе претставки од граѓани и општини во однос на безбедноста на граѓаните во околината на населените места каде што има концесии за минерални суровини, за што Министерството за економија и сите надлежни институции излегоа на терен и преку средби со граѓаните и надзор кај концесионерите ја увиде состојбата на терен – потенцира Бектеши.

Прочитајте и...  Во Подгорица превентивно поставени шатори поради коронавирусот

Со законските измени се додаваат нови основи за едностран раскин на договорот за концесија од страна на државата.

– Во случај да се раскине договорот кога вршењето на експлоатацијата го нарушува јавниот интерес, безбедноста и здравјето на населението, тогаш концесионерот може да поднесе барање за добивање на нова концесија за експлоатација на друг локалитет и тоа директно за експлоатација и без спроведување на јавен повик – информира министерот.

Македонската асоцијација за рударство при Стопанската комора вели дека државата треба да реши дали воопшто ќе дозволи отворање на рудници пред да носи измени на закони со кои се ограничуваат инвестициите во овој сектор. Од таму стравуваат дека со овие измени ќе ги одвратат инвеститорите и ќе го нарушат процесот на експлоатација на рудата.

Прочитајте и...  Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Од Министерството за економија информираат дека овие законски измени денеска ќе се најдат на дневен ред на владината седница и со нив се врши усогласување на прекршочните одредби со новиот Закон за прекршоци, со кои казните за физичките лица се значителни намалени, додека пак за правните субјекти се направени сразмерно на големината на субјектот.

Целта според подонсителот на законот е двете страни да се задоволни – да се реши барањето на населението, но и да нема проблеми за концесионерот кој ќе добие понуда да го промени локалитетот.

Прочитај повеќе

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен печат

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат

Филипче: Нема простор за паника, нема потреба за снабдување со залихи

Слободен печат

Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Слободен печат

Прес-конференција на министерот Филипче (ВО ЖИВО)

Слободен печат

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат