„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Кошаркарските навивачи ширум Европа го направија селектирањето на петмината најдобри кошаркари во изминатите 20 години.

Преку специјално креиран дел ФИБА преку својот веб-сајт им понуди неколку нивоа на гласање, односно за неколку различни позиции во „Тимот на соништата“.

А би се рекло сосема оправдано, според вкупниот број на гласови од фановите, во идеалните пет на ФИБА Евробаскет за периодот 2000-2020 година се најдоа Пау Гасол (Шпанија) и Дирк Новицки (Германија).

Помалку неочекувано, друштво има прави грчкиот бековски двоец Василис Спанулис и Димитрис Дијамантидис, а петорката се заокружува со литванската легенда, Шарунас Јасикевичиус.

За потсетување, Пау Гасол е трикратен европски првак и два пати прогласуван за најкорисен играчи на Евробаскет. Има вкупно седум одличја од Еврошампионатите со Шпанија и просек од 20.4 поени и 8.2 скока на 58 одиграни мечеви на завршните турнири.

Дирк Новицки одигра 49.мечеви за Германија, со просек од 21.5 поен и 7.4 скока по натпревар во својата репрезентативна кариера. Во три едиции на Европските првенства беше најдобар стрелец, а во 2005 на турнирот во Белград стигна и до МВП признанието, откако популарните „панцери“ ги донесе до големото финале во кое загубија од Грција.

Прочитајте и...  Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

МВП перформанси покажа и Шарунас Јасикевичиус, во 2003 и во 2007 година, кога освои бронза на Евробаскетот. Кариерата ја заврши со просек од 9.поени и 4.9 асистенции на 45. мечеви за селекцијата на Литванија.

Славниот грчки двоец пак го донесе својот национален тим на кровот на Европа на Евробаскетот одржан во Србија и Црна Гора во 2005 година.

Освен тоа, Спанулис има и бронзен медал од ЕП во 2009 година и место во идеалната петорка на шампионатот, а неговиот просек во кариерата изнесува 11.3 поен и 2.9 асистенции на 38. мечеви од највисокиот репрезентативен европски ранг.

Дијамантидис одигра доста помалку натпревари за Грција, вкупно 22. Со просек од 6.поени, 4.3 скока и 3.1 асистенции на завршните натпреварувања на Стариот континент.

Прочитајте и...  Мурињо верува во брзо враќање на Бејл (ВИДЕО)

Инаку, на првичниот список составен од 80. играчи кои дале свој придонес во изминатите 20 години од европската репрезентативна кошарка, и влегоа во кругот на гласање, беа и нашите легендарни кошаркари, Перо Антиќ и Лестер Мекејлеб.

Прочитај повеќе

Луис Суарез мамел на испитот за италијански јазик

Слободен печат

Кошаркарот на Работнички, Питс е позитивен на коронавирус

Слободен печат

Газдата на Челси во проблеми: Абрамович тајно вложувал во други играчи

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Ниту Јанис, ниту Пол, Лејкерси планираат да формираат голема тројка со ѕвезда на Хјустон 

Слободен печат

Ѓоковиќ: Надал е главен фаворит за титулата на Ролан Гарос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Навивачите во Англија не се враќаат во октомври

Слободен печат

Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Слободен печат

Успешен старт на „граѓаните“, Астон Вила го казни Шефилд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Слободен печат

Митревски прогласен за МВП, 20 одбрани во триумфот на Порто!

Слободен печат