10 C
Скопје

„Дожд“ од авионски делови врз село во Холандија: Повредени жена и дете, оштетени домови и автомобили

Жителите на холандското село Мерсен останаа во шок по паѓањето на вжештени делови од авион кои оштетија неколку домови, автомобили, меѓутоа повредија и една жена и дете.

Металните парчиња му припаѓале на товарен авион од типот Боинг 747-400 кој вчера попладне полетал од Мастрихт за Њујорк, објави холандскиот портал „Дачњуз“.

Очевидци раскажуваат дека слушнале силни удари и голем пламен од еден од левите моторти на леталото. Авионот итно слетал во белгискиот град Лиеж.

Аеродромската полиција и холандскиот одбор за безбедност отворија истрага за утврдување на причините за инцидентот.

Сличен инцидент се случи вчера во САД во кој се запали мотор на Боинг 777 на авио-компанијата „Јунајтед Ерлајнс“, а делови од леталото паднаа врз предградие на Денвер.

Прочитајте и...  Приватните со закон ќе мора да ги кастрат цените?

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар