6 C
Скопје

Добиле наредби што не сакале да ги извршат: Тројца полицајци од Мјанмар по азил во Индија

Индиските власти денеска соопштија дека тројца полицајци од Мјанмар преминале во индиската држава Мизорам и побарале азил во земјата.

– Тие рекоа дека добиле наредби од воените власти во Мјанмар кои не сакаат да ги извршуваат, па поради тоа избегаа, потврди локален претставник на индиската полиција во државата Мизорам.

Индија има копнена граница долга 1.643 километри со Мјанмар, а од пучот на 1 февруари воените власти во земјата убиле над 50 лица.

Прочитајте и...  Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар