ДКСК отвори предмет за случувањата во М-НАВ

Државната комисија за спречување корупција има отворено предмет по допрен глас од медиуми за случувањата во М-НАВ, настан во кој е „вмешан“ и владиниот Генерален секретар Драги Рашковски. Од ДКСК на денешниот брифинг со новинарите известија дека веќе испратила барање до М-НАВ да добијат увид во тендерската документација.

Писмено барање е пратено и до Владата од која е побарано писмено објаснување во кое својство генералниот секретар Драги Рашковски бил вклучен во посредувањето за договарањето на тендерот.

Се истражува сомнежот што се појави во јавноста дека Драги Рашковски учествувал на тендер за набавка на опрема за радарскиот систем на М-НАВ, кој требало да го добие италијанската компанија „Леонардо”, како и за јавните обвинувања за аудио – снимка снимена во неговата канцеларија.

Прочитајте и...  Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

 

Прочитај повеќе

Полицијата привела лице од Ѓорче Петров за нарушување на јавен ред и мир

Слободен печат

Кавадарчанец физички ја нападнал поранешната сопруга

Слободен печат

Немил настан во Делчево: Почина 6- годишно дете по пад од трактор

Слободен печат

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

Тетовци се заканувале со нож и од такси возачи краделе пари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Три лица „заработија“ кривични- со секири се заканувале на полицајци

Слободен печат

Казни за 15 лица кои за време на полициски час се шетале и возеле велосипеди

Слободен печат

Тројца повредени во сообраќајка во Сарај

Скопјанец на Фејсбук објавувал расистички материјал

Притвор за арамија од Гевгелија

Приведени три лица кои не дозволувале полицајци да извршат контрола во угостителски објект

Слободен печат