Динамо Загреб и Адеми шокирани во Будимпешта и нема да играат во ЛШ

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми и неговиот Динамо Загреб се елиминирани во третото квалификациско коло за пласман во Лигата на шампионите.

Хрватскиот шампион е поразен од Ференцварош со 2:1,а Адеми кој е капитен на Динамо го одигра целиот натпревар.

Унгарскиот шампион поведе уште во втората минута преку Ловренчич, а Динамо израмни во 23. минута и тоа благодарение на Мирто Узуни. За киксот од првиот дел, Узуни се извади во второто полувреме кога во 65. минута го постигна одлучувачкиот гол за триумф на Ференцварош.

Противник на Ференцварош во плеј-офот за групната фаза во ЛШ ќе биде Молде по подобро извесување на пенали го совлада Карабак.

Макаби Тел Авив благодарение на голот на Ден Бритон од пенал оствари минимален триумф над Динамо Брест и во наредната рунда го очекува тежок дуел против австрискиот шампион Салцбург.
Митјиланд со убедливи 3:0 беше поуспешен од Јанг Бојс и си обезбеди дуел со Славија Прага за пласман во групната фаза од ЛШ.

Прочитајте и...  ФИБА Лигата на шампионите собори рекорд стар 25 години

Прочитај повеќе

Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

Слободен печат

Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Слободен печат

Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

Слободен печат

Ролан Гарос: Циципас со пресврт во второто коло

Слободен печат

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски