Диего Љоренте од Лидс на позајмица во Рома

фото: EPA-EFE/Lee Smith

Одбранбениот фудбалер на Лидс јунајтед, Диего Љоренте денеска се приклучи на италијанскиот тим Рома на позајмица до крајот на сезоната 2022/2023, со опција за откуп на неговиот договор.

Овој 29-годишен играч има вкупно 59 настапи за премиерлигашот откако дојде од Реал Сосиедад во летото 2020 година, постигнувајќи четири гола.

Тој му помогна на Лидс да заврши деветти во својата прва натпреварувачка сезона, додека лани му помогна на клубот да го задржи статусот во Премиер лигата.

Претходно во клупската кариера беше дел и од Реал Мадрид, Рајо Ваљекано и Малага.

За најдобрата шпанска репрезентација запиша вкупно 10 настапи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот