Џонсон се заканува со избори и со повлекување на договорот за Брегзит

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, ќе го повлече законот за Брегзит и ќе повика општи избори, ако пратениците се откажат од планираниот распоред за расправа во парламентот.

Во рамките на тој распоред во парламентот треба да биде изгласан тој закон.

Тоа за „Би-Би-Си“ го изјавил извор од британската влада, пренесувајќи дека „владата не сака да губи време со овој Парламент“.

Законот за Брегзит е објавен во понеделникот навечер и британскиот Парламент расправаше за него.

Како што се пренесува, гласањето за законот треба да почне околу 19.00 часот по локално веме, пренесува „Би-Би-Си“.

Прочитајте и...  Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Прочитај повеќе

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен печат

БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен печат

Филипче: Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Слободен печат

Рударски гигант со експлозив уништи 46.000 години стари пештери на Абориџините

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд раскажа како течел разговорот со Трамп: Не ми даде можност ниту да зборувам (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Слободен печат

Новинари на Ројтерс погодени со гумени куршуми на протестите во Минеаполис: Го снимив со камера како ја впери пушката кон мене (ВИДЕО)

Слободен печат