Дендиас: Грција ја поддржува европската перспектива на соседите под услов да се исполнат критериумите

Проширувањето на ЕУ и европската перспектива на земјите од Западен Балкан била една од темите за кои разговарале министрите за надворешни работи на Германија и Грција, Хајко Мас и Никос Дендиас на нивната денешна средба во Берлин, jави дописничката на МИА од Атина.

-Разговаравме и за прашањето за проширување на ЕУ со Западен Балкан. Мојата земја, најстарата земја- членка на ЕУ во Југоисточна Европа, отсекогаш ја поддржуваше европската перспектива на нашите соседи, се разбира под предусловот од кој нема отстапување, да се исполнат критериумите и условеноста- правилата, кои секако, важеа и важат за сите нас, рече Дендиас и додаде дека на неговиот германски колега му ја истакнал волјата на Грција да продолжи да игра улога на „столб на стабилноста и соработката во поширокиот регион”.

Прочитајте и...  Ново рочиште за „Ласкарци“

На средбата на двајцата шефови на дипломатиите, според Дендиас, станало збор и за напуштањето на Велика Британија на унијата, за германско грчките односи и за продлабочување на билатералната соработка, но и за бегалското прашање.

Министерот за надворешни работи на Грција рече дека брановите бегалци и мигранти „повторно зазедоа многу алармантни размери”.

-Особено го цениме конструктивниот став на Германија за ова прашање. Нашите ставови се совпаѓаат дека станува збора за глобален феномен и дека е потребен пристап во целина, како за причините, така и за последиците. И, се разбира, потребна е солидарност за оние држави кои се во првите редови на проблемот. Особено би сакал да ја истакнам важноста на целосното спроведување на Заедничката декларација ЕУ- Турција од март 2016 година, истакна шефот на грчката дипломатија.

Прочитајте и...  На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Во однос на Турција, Дендиас рече дека и покрај јасните пораки од ЕУ, Анкара „продолжува грубо да го крши меѓународното право, суверенитетот и суверените права на Република Кипар”.

Прочитај повеќе

Спиропали: Господ нека му помогне на Илир Мета

Маријана Митровска

Две лица починаа во Иран, денеска им беше потврден коронавирусот

Слободен печат

Колку кокаин заплени МВР? Македонија била крајна дестинација

Слободен печат

Пленковиќ: Ако обвинителот Јелениќ не поднесе оставка, ќе го разрешиме

Слободен печат

Шентоп: Забелешките на Макрон за борба со исламскиот сепаратизам се пример за сурова исламофобија

Слободен печат

МАЖИ СО ПУШКИ И ЖЕНИ СО МАРАМИ ВО БАЗЕН: Политичари под кривичен прогон за расистичка боенка

Слободен печат

Остави Коментар

15 + Шестнаесет =

Прочитај повеќе

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност со која се соочува глобалната економија

Слободен печат

Чулев не ја потврдува количината на запленетата дрога во Сарај

Слободен печат

Бугарскиот патријарх Неофит: Православните браќа во Македонија може да сметаат на наша поддршка

Слободен печат

Пратеничката листа на ДУИ во петтата изборна единица ќе ја предводи Џафери?

Слободен печат

Македонските деца имаат релативно светла иднина

Слободен печат

Грипот ги изненади здравствените власти, мерки за заштита сè уште нема

Мими Ш. Петкова