Дејан прво зборува со змиите, па ги лови: Овој човек спасил многу животи! (ФОТО)

Кога ќе огрее сонцето и температурата помине преку 30 степени, многу домаќинства во Србија имаат непоканети гости. Во прашање се змиите кои често се гледаат таму, каде до сега ги немало – во подрумите на станбените згради во центарот на градот.

Ваква ситуација веќе неколку пати се случила во Чачак, а кога дежурните служби се немоќни, на помош исплашените граѓани го викаат Дејан Бисениќ. Тој веќе две децении на својствен начин комуницира со овие животни и така спасува стотина животи.

Фото: РИНА

– Примам повици и во два часот по полноќ и тогаш станувам и тргнувам. Никогаш не ми е тешко, бидејќи сум свесен дека повеќето луѓе имаат патолошки страв и при самата помисла на нив, а не кога ќе видат во својата куќа. Сите прво ги советувам да се одалечат од змијата и по никоја цена да не ја допираат. Тие никогаш не напаѓаат први, освен само ако се загрозени. Не носам алат, туку на мој начин им кажувам тоа што им кажувам, тие се појавуваат, јас ги собирам со голи раце и ги враќам повторно во нивната природна средина. Тогаш се сите безбедни – открил Дејан.

Прочитајте и...  Владо Георгиев доби 10-годишна забрана за влез во Црна Гора!

Ваква несекојдневна вештина, во Србија ја поседуваат многу малку луѓе, се пренесува од колено на колено, а таков бил случајот и со овој човек.

Кога имал 20 години, неговата баба му ја открила оваа тајна, а Дејан како млад човек не бил воодушевен дека има моќ да комуницира со змиите.

Поврзани вести

Игор Џамбазов и Илина Арсова: Омилениот пар на македонската јавност

Слободен Печат

Меланија Трамп за последен пат традиционално ја пречека божиќната елка во Белата куќа

Слободен Печат

Дали навистина ни е потребен додаток на колаген?

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 24 ноември: Ќе бидете расположени за љубов и за покажување емоции

Слободен печат

Виц на денот: Игралиште

Слободен печат

ФОТО: Погледнете каква убавица има покрај себе фудбалерот Дарко Велковски!

Васко Спасовски

Остави Коментар