Дејан прво зборува со змиите, па ги лови: Овој човек спасил многу животи! (ФОТО)

Кога ќе огрее сонцето и температурата помине преку 30 степени, многу домаќинства во Србија имаат непоканети гости. Во прашање се змиите кои често се гледаат таму, каде до сега ги немало – во подрумите на станбените згради во центарот на градот.

Ваква ситуација веќе неколку пати се случила во Чачак, а кога дежурните служби се немоќни, на помош исплашените граѓани го викаат Дејан Бисениќ. Тој веќе две децении на својствен начин комуницира со овие животни и така спасува стотина животи.

Фото: РИНА

– Примам повици и во два часот по полноќ и тогаш станувам и тргнувам. Никогаш не ми е тешко, бидејќи сум свесен дека повеќето луѓе имаат патолошки страв и при самата помисла на нив, а не кога ќе видат во својата куќа. Сите прво ги советувам да се одалечат од змијата и по никоја цена да не ја допираат. Тие никогаш не напаѓаат први, освен само ако се загрозени. Не носам алат, туку на мој начин им кажувам тоа што им кажувам, тие се појавуваат, јас ги собирам со голи раце и ги враќам повторно во нивната природна средина. Тогаш се сите безбедни – открил Дејан.

Прочитајте и...  Kонститутивната седница на српскиот Парламент

Ваква несекојдневна вештина, во Србија ја поседуваат многу малку луѓе, се пренесува од колено на колено, а таков бил случајот и со овој човек.

Кога имал 20 години, неговата баба му ја открила оваа тајна, а Дејан како млад човек не бил воодушевен дека има моќ да комуницира со змиите.

Прочитај повеќе

ВРИЈАТ социјалните мрежи: Панчо од ДНК од Охрид порача „Лепотици, не секој газ е наменет за танга по плажа“ (ФОТО)

Слободен печат.

Бијонсе во соработка со Дизни сними раскошен визуелен албум (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Кога и колку да пиете вода, за организмот да ви функционира совршено

Слободен печат

Тијана Дапчевиќ без влакна на јазикот: Нема потреба да се додаваат нови вируси во општеството, и овој што го имаме е сосема доволен

Слободен печат

Хороскоп за 3 август: Раковите ќе флертуваат со колега, пред Скорпиите дилема

Слободен печат

Виц на денот – Сирење

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рита Ора топлес на Ибица: Пејачката ужива во летото!

Слободен Печат

Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

Слободен Печат

Мачка го украде вниманието од моделите и прошета по модната писта (ВИДЕО)

Слободен Печат

Темната страна на писателот на книгата „Алиса во земјата на чудата“, кое било девојчето Алис и зошто ја фотографирал гола?

Слободен Печат

Пет причини зошто да ги јадете семките од лубеница кои се исклучително добри за вашето здравје!

Слободен Печат

Преубавата принцеза која го променила најконзервативното кралство, отворила училишта и болници, а луѓето ја гледале како филмска ѕвезда

Слободен печат