1 C
Скопје

Дебаклот од Египет е вториот најголем во историјата на Македонија на ЕП и СП

Селекторот Данило Брестовац е директен сведок и на најубедливиот пораз на Македонија од Чешка на ЕП 1998 година и тоа како голман.

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва доживеа дебакл губејќи со 38:19 од Египет во второто коло на Светското првенство кое се игра токму во земјата на „фараоните“.

Ракометарите по две кола имаат гол разлика од минус 31 по дуелите со Шведска и со Египет, а поразот од домаќинот на Мундијалот е вториот најголем во историјата на репрезентацијата на големите натпреварувања.
Македонија на светската ракометна мапа се појави токму на Мундијалот во Египет 1999 година, и до денеска најубедливиот пораз на Светските првенства го претрпе токму пред 22 години.

Македонија тогаш загуби од Куба со 14 гола разлика 18:32 и тоа беше најубедлив пораз на Мундијалите.
Но, најубедливиот пораз, ракометарите на големо натпреварување го забележаа една година порано (1998) кога дебитираа на Европското првенство во Италија. Македонија тогаш во последното коло загуби од Чешка со 38:18, а интересно е што актуелниот селектор Данило Брестовац беше актер и на тој пораз. Тогаш Брестовац заедно со Шандор Ходик беа голмани на репрезентацијата.

Прочитајте и...  Започна трката за Халанд, Челси е првиот тим кој ќе понуди повеќе од 100 милиони евра

Поврзани вести

Роналдо му помага на Јувентус: Сам бараше да му се намали платата

Слободен печат

Евролига: Асвел по втор пат сезонава и го зеде скалпот на Барселона

Слободен печат

Дурент не игра на ол стар, го менува Домантас Сабонис

Слободен печат

ВИДЕО: Што се случува со Куман, повторно среде прес конференција му тече крв од носот

Слободен печат

Митревски се прости од Кинтана: Ти благодарам за се…

Слободен печат

Откриено колку пари бара Надал за настап на помалите турнири

Слободен печат

Остави Коментар