Де Лаурентис сакаше да го „избрка“ тренерот на Елиф Елмас!

Претходните денови се случуваа различни скандали во клубот на Наполи, а сето тоа започна после поразот од Рома.

Претседателот на „наполитанците“, Аурелио Де Лаурентис ја донесе одлуката за седумдневен карантин, но фудбалерите меѓу кои и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас истиот го одбиле.

После дуелот од Лигата на шампионите против австрискиот Салцбург, играчите си заминаа дома, а потоа не сакаа да тренираат.

Дури вчера фудбалерите на Наполи одработија тренинг пред денешниот натпревар во рамките од 12. коло во Серија А на стадионот „Сан Паоло“ меѓу екипите на Наполи и Џенова на нашиот Горан Пандев (20.45 часот).

На тој тренинг присуствуваа и голем број на навивачи кои ги нарекоа фудбалерите како „платеници“. На удар се најде и тренерот Карло Анчелоти кој наводно даде дозвола играчите да го напуштат карантинот.

Прочитајте и...  Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Поради тоа првиот човек на клубот, Де Лаурентис беше лут и незадоволен, па така подготвен да му врачи отказ на прославениот и искусен италијански тренер.

Но, како што пишува „Ла Гаѕета дело Спорт“ на крајот го спасија адвокатите на Наполи го спасија Анчелоти и му објаснија на Де Лаурентис дека без оглед на ситуацијата, ќе мора да му се плати голема отштета доколку одлучи тренерот да си замине.

Од друга страна, претседателот ја загуби довербата во тренерот и дека одредени играчи во составот го водат главниот збор.

После одиграни 11 кола Наполи се наоѓа дури на седмото место со 18 бодови, дури 11 помалку од водечкиот Јувентус и моментно „Скудетото“ е многу далеку.

Прочитајте и...  Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Прочитај повеќе

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат

Луди мерки во Англија: Фудбалерите во дресови на терен директно од своите автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тајсон го преплашил на смрт и Трамп, му упаднал во канцеларијата

Слободен печат

Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Слободен печат

Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Слободен печат

Барселона најде купец за Дембеле

Слободен печат

Педро ја продолжува кариерата во Серија А!?

Слободен печат

Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Слободен печат