Давитковски: Маските може да бидат услов за регуларност или партиска манипулација со гласачите (ВИДЕО)

Универзитетскиот професор Борче Давитковски во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ говореше за административната подготвеност за изборите.

– Очигледно ДИК чека да престане вонредната состојба па да продолжи со активностите што сметам дека е голема грешка. Треба час поскоро да земат согласно мерките за однесување во време на пандемија, да ги обучат луѓето, да ги видат просториите и да се фатат со работа. Министерството ги дава списоците на ДИК и таа со решение им кажува кој каде се позиционира. Од ДИК имаат обврска да ја припремат изборната администрација согласно изборниот законот. Сега не знам кој ќе биде овластен да ја обучува администрацијата за другите мерки. Веројатно ќе има потреба и од медицинско лице да биде присутно, изјави Давитковски.

Прочитајте и...  Ново германско истражување не дава надеж: Влијанието на вакцина против коронавирус е доведено во прашање

Околу пролонгирање на изборите само за некои изборни места, Давитковски вели дека изборниот законик тоа не го предвидува.

-Изборниот закон не дозволува и надвор од избирачките места да се спроведува изборниот процес. Може да се изврши измена на изборниот закон и да се каже дека може во двор, но тука се поставува прашањето што ако заврне или едноставно дувне ветер и однесе избирачки материјал.

За опцијата изборите да траат два дена, професорот вели дека најверојатно ќе се оди на зголемување на саатницата за процесот. Со законска уредба Владата може и тоа да го смени.

-За мене приоритет е обучена изборна администрација во време на КОВИД-19. Тука мора да се биде претпазлив и да се внимава се да биде според законот и околностите. Има многу сегменти и прашања кои ДИК заедно со кризниот штаб (пр. доколку некој одбива да стави маска при гласање) мора да седнат и да ги утврдат правилата, пред се да се заштитат граѓаните како гласачи и администрацијата како спроведувач на процесот. Има две подпрашања, за едното има одговор – бидејќи се гласа во затворена просторија и влезе без маска казната е 20 евра, но побитно прашање е дали ќе го изгуби уставно загарантиранот право да гласа. Тоа мора да биде јасно и прецизно утврдено. Во тој случај тој веднаш може да врачи приговор и да упати до ОИК преиспитување на оваа ситуација. Крајната инстанца е Управниот суд., истакна професорот Давитковски.

Прочитајте и...  Тачи од Хаг: Tука сум да го почитувам тоа за што сонував и се борев, слободно и независно Косово

ИЗБОРИ ИЛИ НИВНО ПРОЛОНГИРАЊЕ

– Доколку спласнуваше пандемијата како што беше пред некој ден изборите на 5 јули ќе можеа да се спроведат. Но, ова лицитирање со датуми мене не ми се допаѓа и прави нервоза кај граѓаните. Од една страна укинати се вонредните мерки, а се најавува карантин во некои општини. Ние Дебар го ставивме во карантин, бидејќи географски е лесно да го контролираш, но како Чаир, Бутел, Гази баба или Сарај? Мислам дека повеќе требаше да се мисли порано и надлежните органи да дејствуваат наввремено, изјави професорот Давитковски.

 

Прочитај повеќе

Брнабиќ: Задолжително носење маски во затворен простор во цела Србија

Слободен печат

Турски сеизмолог предупредува: Можен катастрофален земјотрес во Истанбул

Слободен печат

Мајката на Пино: Ангела ќе излезе од затвор, ќе оформи семејство, Пино ништо од тоа нема да види, никогаш

Слободен печат

Околу 500 отсто раст на злоупотребите со кредитни картички во Русија

Слободен печат

Гугл ќе инвестира 10 милијарди долари во Индија

Слободен печат

Раст на европскиот авиосообраќај по укинување на рестриктивните мерки

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Осум нови случаи и едно лице излекувано од коронавирусот во Кичево

Слободен печат

Парични казни за 13 лица во Скопје, се движеле без дозвола за време на полициски час

Слободен печат

Филипче: Не очекуваме некакво изнанадување во смисла на поголем наплив на пациенти кои би биле хоспитализирани

Слободен печат

Приведени околу 20 новинари во Москва кои протестираа за апсењето на Софронов

Слободен печат

Осум дена притвор за насилникот од автокампот Градиште

Слободен печат

Милионери бараат трајно зголемување на даноците за богатите

Слободен печат