Знаци кои укажуваат дека пиете премногу кафе

Дали пиете премногу кафе? Овие седум знаци можат да бидат показател за тоа дека сте внеле премногу кофеин во вашиот организам:

1. Се чувствувате анксиозно 
Стручњаците препорачуваат, личностите кои се анксиозни да избегнуваат кофеин. Премногу кофеин може да ги зголеми симптомите на анксиозност, а наводно го подигнува и нивото на стрес.

2. Ве боли желудникот
Повеќе истражувања покажале дека одредени состојки во кафето можат да предизвикаат лачење на желудочни киселини и доколку започнете да чувствувате болка, подобро е да престанете да консумирате кафе вооопшто.

3. Срцето ви чука забрзано
Понекогаш пребрзото или силното чукање на срцето може да биде предизвикано од преголемо внесување на кафе и кофеин, никотин, па дури и алкохол во организамот. Тоа во некои случаи може да доведе до вртоглавица или пак несвестица.

Прочитајте и...  Во екот на пандемијата на коронавирусот, зошто е потребен витаминот К?
Фотографија: Profimedia

4. Имате дијареја
Кафето може да помогне со редовната столица, благодарение на нејзините лаксативни својства. Но повеќе од две до три шолји кафе дневно можат да предизвикаат дијареја.

5. Не можете да спиете
Несоницата може да укажува на преголемо внесување кофеин во организамот, бидејќи таа во нашиот систем останува и до пет часа.

6. Се тресете
Кофеинот го забрзува централниот нервен систем и тоа може да створи нервоза во телото.

7. Имате главоболки
Умерената количина на кафе ја ублажува главоболката, затоа и постои кофеин во некои таблети, но преголемата количина (5 шолји кафе), може да доведе до силни главоболки и чувство на замор.

Прочитај повеќе

„Сексот и градот“ зад камерите: Потпетиците им ги оштетиле стапалата, кариерата им била поважна од семејството

Слободен печат

Фолк пејачката Ани Малинкова: Планински туризам ми е избор за ова лето

Слободен печат

Четири показатели дека имате вишок отрови во организмот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 8 јули: Го гледате животот со оптимизам

Слободен печат

Виц на денот – Натприродни способности

Слободен печат

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат