Д-р Кунгуловски советува: Што треба да прават пациентите што се на домашно лекување

Генерално, лекарите упатуваат апели до граѓаните, посебно оние коишто се на домашно лекување веднаш да реагираат доколку им се влоши здравствената состојба – за да може да се изреагира навремено.

Прашањето е, како би знаел обичен човек, па и неговиот матичен лекар, дека здравствената состојба на пациентот е влошена без правење на редовни крвни, биохемиски и имунолошки тестирања во текот на болеста. Утврдување на субјективни симптоми е недоволно, бидејќи луѓето имаат тенденција да лажат или да се надеваат на најдоброто или, пак, непотребно да паничат кога зборуваат за нивните симптоми.

Мора да има објективни параметри за следење на состојбата. Само преку утврдување на различни параметри може да се направи едуцирана проценка како почнала, до каде е стигната и каде би можела да отиде болеста.

Прочитајте и...  Кога крадецот ќе крикне - „држ’те го крадецот“!

Има градација на влошување на здравствената состојба и еден тип на влошувања (на почетокот) може да се контролираат, други не може. Многу често кога самиот пациент ќе почувствува дијаметрално влошување на состојбата е доцна и болеста веќе излегла надвор од контрола. Имуниот систем станува незауздан и речиси ништо не може да го сопре.

За тоа треба добра логистичка инфраструктура и организираност.

Ги поздравувам апелите, ама ми делуваат на она стандардното, македонското – илузорно да се направи нешто колку да се рече дека е направено, колку да стои документирано дека е направено.

Пациенти на домашно лекување со ковид-19 добро би било да:
  1. Мерат и следат температура.
  2. Купат пулс-оксиметар и мерат сатурација на кислород. Ако е под 94 отсто, веднаш да се реагира.
  3. Мерат дишење, ако е повеќе од 30 пати во минута, веднаш да се реагира.
  4. Следат притисок во гради.
  5. Имаат постојан контакт со лекар.
Прочитајте и...  Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

(Фејсбук статус на д-р Горан Кунгуловски)

Прочитај повеќе

СДСМ со соопштение за „бомбата“: Во очаен обид да се исценира некаков скандал заборавиле да го исечат она „марш“

Слободен печат

Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

Слободен печат

Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

Слободен печат

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција