10.8 C
Скопје

Црвениот картон на Ибрахимовиќ ја „уништи“ играта на Милан!

Италијанските спортски весници го дефинираа црвениот картон на Златан Ибрахимовиќ против Парма во Серија А во саботата.

„Росонерите“ славеа на гостувањето кај Парма со 1:3, а Швеѓанецот поцрвене на овој меч при водство од 0:2 за неговиот клуб.

Иако 39-годишниот играч верува дека судијата Фабио Мареска не разбра што точно кажал Ибра, тој би можел да се соочи со суспензија од два меча и ги пропушти наредните дуели со Џенова и Сасуоло.

Тамошните медиуми го критикуваат напаѓачот на Милан за неговото однесување на овој дуел.

„Ла Гаѕета дело Спорт“ му даде оценка 4,5 од максимална 10 и пренесува: „Не се очекува такво слично однесување од играч како него“.

„Ил Кориере дело Спорт“ вели: „Неговиот црвен картон ја уништи играта на Милан. Голема грешка, неприфатливо од негова страна“.

„Тутоспорт“ додава дека тензијата на Ибра била „неоправдана“ и го оценува напаѓачот на Милан со 5,5 /10.

– Златан ми рече дека разговарал нешто со судијата некое време, но не покажа недостаток на почит и апсолутно не го навреди. Не сум разговарал со Мареска, значи не знам – истакна тренерот на Милан, Стефано Пиоли по вчерашниот натпревар.

Оценките на Златан Ибрахимовиќ од едни од најпознатите спортски весници во Италија:

„Ла Гаѕета дело Спорт“: 4,5
„Кориере дело Спорт“: 5
„ТутоспортА“: 5,5

ВИДЕО: Ибра поцрвене во победата на Милан

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар