ЧУДЕСНИТЕ НАНЕ И МЕНТА: Топ 3 причини зошто да ги користите

Нането и неговите варијанти што може да се најдат во природата не се користат само во кујната, туку и во козметички и здравствени цели.

Ментата, која е вид на нането е одличен извор на А, Ц и Б6, како и на минерали и калиум.

На овие начини можете да ги користите:

Пилинг за стапала

Направете освежувачки пилинг со тоа што ќе ставите неколку листови свежа мента во леѓенот со топла вода. За кратко ќе ги разлади стапалата и ќе ја ублажи болката во мускулите. Има и антибактериски својства, па ќе ве ослободи и од можните непријатни мириси.

Пилингот направете го на начин што ќе измешате една шолја шеќер, половина шолја маслиново масло, половина шолја исецкано свежо нане или мента и две лажици сомелени овесни снегулки. Измасирајте ги стапалата со смесата и потоа исплакнете.

Прочитајте и...  Внесете свежина во спалната - Еве како повторно да ја разгорите страста помеѓу вас и вашиот партнер

За нега на коса

Антибактериските својства на нането и ментата можете да ги искористите за зајакнување на коренот на косата и за поттикнување на растот. Сварете чај од нане или мента и исплакнете ја косата откако ќе ја измиете со шампон.

Тоник за кожа

Ментата ја регулира ПХ-вредноста на кожата, а содржи и салицилна киселина која е добра за борбата против акни. Направете силен чај и еднаш во денот тонирајте го лицето со него.

Прочитај повеќе

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат

Шерон Стоун го покажа скриениот талент: Сликата која ја наслика ги воодушеви сите (ФОТО)

Слободен печат