Чавушоглу се сретна со Димитров: Секогаш ја поддржуваме Македонија

Во Министерството за надворешни работи во тек е средбата на министерот за надворешни работи Никола Димитров со шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Северна Македонија.

Според официјалната најава, на средбата ќе се разговара за севкупните билатерални односи помеѓу двете традиционално пријателски земји и можностите за зајакнување на соработката во сите области од заемен интерес.

Чавушоглу неколку часа пред пристигнувањето во Скопје на неговиот твитер профил напиша дека од секогаш ја поддржувале Македонија и ќе продолжат да го прават тоа, но очекуваат конкретни чекори во однос на ФЕТО и оти тоа е важно за Анкара, но исто така и за иднината на Скопје.

Прочитајте и...  Тачи од Хаг: Tука сум да го почитувам тоа за што сонував и се борев, слободно и независно Косово

Димитров и Чавушоглу претпладнево во МНР официјално ќе ја пуштат во употреба техничката опрема за дигитализација на дипломатскиот архив на Министерството. Проектот е поддржан од Министерството за надворешни работи на Република Турција, а финансиран од турската агенција за соработка и развој – ТИКА. Двајцата министри ќе имаат и заедничка прес-конференција.

Министерот Чавушоглу треба да се сретне и со претседателот на Владата Зоран Заев и со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД одобри извршување на првата смртна казна на федерално ниво после 17 години

Слободен печат

Вучиќ ги почна консултациите за формирање влада

Слободен печат

Заменик- префектот на Кукуш апелира до граѓаните да ги прекинат или ограничат патувањата во Северна Македонија

Миа Агенција

ЈО: Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите

Слободен печат

Милева: Бугарското обвинителство е под невиден политички притисок

Слободен печат

Хрватската опозиција одби консултации со Пленковиќ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гласањето на болните во шест општини од Југоистокот се одвива без проблеми

Слободен печат

Трамп му честиташе победа на Дуда на претседателските избори во Полска

Слободен печат

Британската влада инвестира во истражување за нова нуклеарна технологија

Слободен печат

Реакција од МЗГ во врска со став на член на Комисијата за заразни болести за одржување на Галичка свадба

Слободен печат

Втор ден гласање на изборите за пратеници

Слободен печат

Од денес и рекреативците можат да пливаат во базенот Карпош (ВИДЕО)

Слободен печат